U međuvremenu Facebook je postao gloabalni gigant čija se vrijednost procjenjuje na stotine milijardi dolara. Da li ste se ikad pitali šta donosi toliku vrijednost Facebook-u kada faktički ne stvara ništa, niti ima mnogo toga u svom vlasništvu.
Odgovor je krajnje jednostavan, Facebook je najveća planetarna platforma za oglašavanje.
Iako nije bio zamišljen kao političko oružje sa godinama je Facebook postao možda i najbitnije sredstvo stalne političke propagande. To ne treba puno objašnjavati, dovoljno je pogledati sopstveni „news feed“.
Ono što objavljuju naši prijatelji na Fejsbuku samo je djelić u odnosu na sve što možemo naći na njemu. Od različitih vijesti pa sve do pojave lažnih vijesti koje se uvećavaju geometrijskom progresijom, i što je najbitnije plaćenih lažnih vijesti. Vijesti plaćenih Facebook-u da ih distribuira svojim korisnicima.
Umjesto da provjerava šta prodaje, a fakat prodaje, Facebook je problem sopstvene politizacije pokušao riješiti na drugi način. Eksperimentom u kojem bi se u „news feed“-u korisnika pojavljivale samo njegove i objave njegovih prijatelja. Sve ostalo imalo bi poseban „explore feed“, prostije rečeno poseban prozor kojem bi se korisnik posvećivao po želji.
Tu su se na sceni pojavili oglašivači. Ako je neko pomislio da će Facebook dobijati novce da bi ono što oglašivači reklamiraju završilo u nekom ćošku i bilo ostavljeno korisnicima da odaberu hoće li vidjeti ili neće, grdno se prevario. Borba sa lažnim vijestima ne može se voditi preko novca oglašivača.
U borbi između istine i dolara, dolar je još jednom odnio prevagu a Facebook odustao od eksprimenta i najavljenih reformi. Što dovodi do mogućnosti krajnjih korisnika ove društvene mreže da prave svoj izbor. Moguće je da nam objave prijatelja mogu biti draže od različitih vrsta reklama ali političke objave preferiramo u odnosu na objave sa porodičnih skupova.
Paradoksalno zvuči ali su na ovaj prekid eksperimenta Facebook natjerale najviše, uz globalne oglašivače, globalne medijske kuće. Mediji su se žalili da se broj lažnih vijesti povećao kako su oni koji imaju ime skrajnuti u ćošak.
Politizacija Facebook-a je potpuno nepredviđen dio razvoja ove platforme ali i slika savremenog društva. Iako mi mislimo da je društvo razvijenih demokratskih država depolitizovano, nezainteresovano za politiku i čak u sve manjem broju izlazi na birališta, to je samo na prvi pogled tako. Kao što nije istina ni da se radi samo o potrošački nastrojenom društvu.
Savremeno društvo, a pod tom savremenošću negdje se može upisati i Crna Gora, sve je samo ne depolitizovano. Činjenica je da savremeno društvo van društvenih mreža i komentara na portalima, a svjedoci smo kakvih sve ima, nema mogućnost za iznošenje političkih stavova. Jednostavno za to nema prostora.
Medijski ga je okupirala politička elita i u Crnoj Gori i u Njemačkoj ili SAD ili bilo gdje drugo. Sad je to eksperimentalno pokušao i Fejsbuk ali je od toga morao odustati.
Koga interesuje kako je Facebook objasno prekid eksperimenta koji je započeo u oktobru prošle godine u šest zemalja može to naći na sledećoj internet adresi : https://newsroom.fb.com/news/2018/03/news-feed-fyi-ending-the-explore-feed-test/
Komentari