Novo istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u nedjelju, pokazalo je da je program besplatnog vakcinisanja, koje se sprovodi od 2007. godine, doveo do drastičnog smanjenja mogućnosti razvoja ove vrste raka u budućnosti, prenosi B92.
HPV (humani papiloma virus) je seksualno prenosiva infekcija koja predstavlja uzrok karcinoma grlića materice.
Savezna vlada Australije, od 2007. godine, sprovodi program besplatnog vakcinisanja djevojčica starosti između 12 i 13 godina. Djevojkama i mladićima koji su izvan te starosne grupe obezbijeđene su dvije besplatne doze vakcine.
Procenat žena u Australiji između 18 do 24 godine koje su imale HPV opao je, u periodu od 2005. do 2015. godine, sa 22,7 na samo 1,1 odsto.
Stopa imunizacije još više je povećana od 2015. godine, što je razlog onoga što naučnici opisuju kao efekat "zaštite populacije".
Zdravstveno stanje, kada je HPV u pitanju, loše je u zemljama u razvoju, gdje je stopa oboljelih vrlo visoka.
"Dvije trećine ženske populacije na svijetu nemaju pristupa onome čemu imaju žene u Australiji. Ako se nešto ne uradi na tom planu, to će ostati jedan od glavnih karcinoma ubica u zemljama u razvoju", ističe Džo Tuma, izvršni direktor australijske fondacije za borbu protiv grlića materice.
A da se sprovođenje vakcinacije protiv HPV virusa u školama pokazuje veoma efikasno pokazala je studija sprovedena u Butanu.
Iako se davanje besplatnih vakcina čini kao skupa mjera, australijski primjer dokazuje da bi vakcinisanje moglo da smanji kasnije troškove liječenja karcinoma grlića materice.
Komentari