Naučnici su analizirali podatke o učestalosti pomenutih bolesti među kupačima i onima koji su za to vrijeme boravili na plaži. Ustanovili su da je među plivačima bilo 86 odsto onih koji su "pokupili" neku od infekcija.
"Sprovedena su brojna istraživanja čiji je cilj bio da se pronađe veza između kupanja u moru i raznih simptoma bolesti, najčešće zaraznih", kaže glavna autorka studije Ana Leonard iz Evropskog centra za očuvanje okoline i zdravlja, koja djeluje pri Medicinskom fakultetu Ekseter u engleskom gradu Truro.
Doktorka Leonard kaže da se najčešće radilo o gastrointestinalnim, kao što su povraćanje i proliv.
Ona je, sa kolegama, analizirala postojeće podatke, prikupljene u posljednjih 60 godina u razvijenim zapadnim zemljama sa visokim ličnim dohotkom kao što su Sjedinjene Države, Velika Britanija i Australija.
Doktorka Leonard kaže da je uvrženo mišljenje da je opasnost od zaraze na plažama tih zemalja minimalna, zbog standarda o održavanju mora čistim u tim područjima, kao i da se, zbog višeg životnog standarda, nego u zemljama sa nižim prihodom, poštuju pravila.
"Kvalitet vode testiran u morskoj vodi za vrijeme održavanja Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru otkrio je mnogo viši nivo patogena i bakterija nego na plažama Sjedinjenih Država", rekao je Ben Arnold, naučnik sa Univerziteta Berkli.
"Manje razvijene zemlje obično imaju manje rigorozne regulatorne smjernice i lošiju kanalizacionu infrastrukturu, pa zdravstveni rizik od plivanja u priobalnom području može biti mnogo viši nego u razvijenijim zemljama", podsjeća Arnold.
Posebno oprezne trebalo bi da budu osobe oslabljenog imuniteta i djeca, jer njihov imuni sistem nije u potpunosti razvijen. Takođe, djeca do četiri godine provode više vremena u moru i češće gutaju morsku vodu od odraslih, što ih izlaže potencijalnoj zarazi.
Britanski naučnici ne preporučuju plivanje u moru poslije velikih oluja i obilnih padavina, kada je vjerovatnoća za zarazu i obolijevanje od nekih akutnih bolesti puno viša zbog lošeg kvaliteta vode, prenosi Hina.
Komentari