Niz podataka koji govore o lošoj higijeni zuba na globalnom nivou Svjetska dentalna federacija iznijela je 20. marta povodom obilježavanja Svjetskog dana posvećenog zdravlju zuba.
Federacija, između ostalog, navodi da zubni karijes i dalje predstavlja zdravstveni problem koji je rasprostranjen u cijelom svijetu.
„Kvarenje zuba je posljedica demineralizacije zubne gleđi usljed pojačanog lučenja kisjeline u ustima koja nastaje usljed konzumiranja šećera i drugih ugljenih hidrata koje unosimo putem hrane i pića. Upravo zato se pretjerana konzumacija šećera dovodi u vezu sa zubnim karijesom“, piše u analizi Svjetske dentalne federacije, prenosi Tanjug.
Iz Federacije poručuju da „za razliku od ugljenih hidrata, niskokalorijski zaslađivači se ne razlažu uz pomoć bakterija u ustima te nijesu uzročnici karijesa i propadanja zuba“.
„Zamjena šećera niskokalorijskim zaslađivačima može da pomogne da ljudi nastave da uživaju u slatkom ukusu u okviru ishrane koja neće oštetiti zdravlje zuba. Evropska uprava za bezbjednost hrane EFSA donijela je zaključak u istraživanju iz 2011. godine u kome se ističe da zaslađivači održavaju mineralizaciju zuba time što umanjuju njihovu demineralizaciju kada se konzumiraju umjesto šećera“, navodi se u izvještaju Svjetske dentalne federacije.
Preporuke Svjetske dentalne federacije kreću se u okvirima uobičajne brige o kvalitetu zdravlja, prenosi RTS.
„Kako biste svakodnevno održavali dobre navike oralne higijene, uz redovne kontrole kod stomatologa, potrebno je da redovno perete zube, hranite se zdravo i smanjite unos šećera, a umjesto njih koristite niskokalorijske zaslađivače, kao i da se riješite loših navika poput pušenja i konzumiranja alkohola koji takođe utiču na propadanje zuba. Prevencija, rana dijagnostika i pravovremeno liječenje pomoći će da duže održite zdrave zube“, piše u izvještaju Svjetske dentalne federacije.
Komentari