Meso - Vodite se pravilom da proteini koji se i inače brzo spremaju, poput bijelog pilećeg mesa, nijesu za ekspres lonac. On je dobar za jeftinije meso, nemojte bifteke pripremati na ovaj način. Isto važi i za ribu koju ekspres lonac isušuje, a osim toga, kuća će neprijatno mirisati.
Povrće - Često sve povrće koje nam je pri ruci ubacimo u lonac, ali oprez je potreban posebno kad je u pitanju zeleno povrće. Da bi sačuvalo boju, zeleno povrće poput špargli, graška, boranije ubacite 10 minuta pred kraj kuvanja. Ekspres lonac nije najbolja opcija za kuvanje pirinča, pogotovo onog dugog zrna jer središnji dio neće biti skuvan, dok će onaj na krajevima biti prekuvan, pa samim tim i suv. Svježi začini takođe ne "pripadaju" loncu jer će izgubiti boju, pa je bolje da jelo pospete začinima kad bude gotovo.
Mlijeko - Ako pripremate jelo sa sirom ili nekim drugim mliječnim proizvodom, poput pavlake ili kajmaka, prvo sklonite ekspres lonac sa vatre i onda dodajte potrebnu količinu.
Ostalo - Jela sa vinom nikako ne kuvajte u ekspres loncu, jer kad ga zatvorite, alkohol nema gdje da ispari, a upravo je to ključno za ova jela. Jela koja su delikatna i gdje je minut važan, poput pasti, ne kuvajte u ekspres loncu jer u njemu nemate kontrolu. Takođe, zaleđenu hranu ne kuvajte u ekspres loncu, prvo je odledite, u suprotnom rizikujete razvoj bakterija, , prenose Večernje novosti.
Komentari