Obrezivanje je vjerski, ali danas sve češće i pomodni zahvat koji ima dobar uticaj na higijenu muškog polnog organa, kao i zaštitu od polnih bolesti, pokazala je studija Univerziteta Vašington. Naučnici su utvrdili da se na obrezanom penisu nalazi i dvostruko manje bakterija, ali su i manje mogućnosti zaraze herpesom, genitalnim bradavicama, pa čak i HIV-om.
Oni su uporedili mikrobiološke briseve pacijenata prije obrezivanja kao i godinu dana nakon njega, a najveće otkriće je bio značajan pad u broju anaerobnih bakterija na penisu.
"Uklanjanjem kožice povećava se dotok kiseonika, smanjuje vlaga i menja ekosistem organa" - objasnio je vođa studije, dr. Lens Prajs.
On planira dalje studije u kojima će otkriti kako uklanjanje kožice utiče na smanjenje rizika HIV infekcije kroz analizu odgovora citokina, signala mehanizamaimuniteta.
Praksa obrezivanja česta je u SAD-u, ali taj trend se sve više širi i u drugim razvijenim zemljama, a stručnjaci tvrde da sam postupak ne umanjuje zadovoljstvo u seksu te ima znatne prednosti ako se posmatra s higijenske tačke gledišta, prenosi 24 sata.
(S media)