Vjerujući da saradnja predstavnika sistema pravosuđa na lokalnom nivou, sa jedne strane i medija i civilnog sektora, sa druge strane, može dovesti do sinergije potencijala koje bi rezultiralo kvalitetnim i objektivnim izvještavanjem o slučajevima krivičnog pravosuđa i adekvatnom informisanju javnosti, organizovani su radni sastanci u Pljevljima, Ulcinju i Nikšiću, saopšteno je iz CEDEMa.
Radnim sastancima prisustvovali su rukovodioci Osnovnog državnog tužilaštva i portparoli osnovnih sudova iz navedenih gradova, dok su ispred medija prisustvovali predstavnici svih lokalnih emitera, kao i dopisnici nacionalnih medija, ali i par organizacija civilnog društva koji se bave ovom problematikom.
Iz CEDEMa pojašnjavaju da je svrha radnih sastanaka je podsticanje dijaloga među navedenim akterima, posebno o korišćenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama u cilju poboljšanja kvaliteta i kredibiliteta medijskog izvještavanja o slučajevima krivičnog pravosuđa, istovremeno kreirajući sliku pravosudnih organa kao otvorenih i spremnih za saradnju sa medijima i organizacijama civilnog društva.
"Razgovori su protekli u konstruktivnoj atmosferi zahvaljujući čemu su obije strane zajedno utvrdile nekoliko problema i koraka neophodnih za njihovo rešavanje kako bi se nastavilo u pravcu poboljšavanja saradnje. Konstatovano je da je saradnja portparola tužilaštava i medija na visokom nivou i da su rukovodioci ODT-a najčešće dostupni novinarima. Sa druge strane, vidljivost portparola Osnovnih sudova nije bila dovoljna, pa predstavnici medija nisu bili upoznati sa tom funkcijom, iako je na zvaničnom sajtu sudstva jasno navedena. S tim u vezi, uspostavljen je kontakt i buduća saradnja između portparola Osnovnih sudova navedenih gradova i predstavnika medija", saopšteno je.
Takođe, kako se dodaje, ocijenjeno je da je donošenjem zakonskih akata o Osnovnom sudu i Državnom tužilaštvu 2015. godine, otvorenost institucija pravosuđa i saradnja sa medijima značajno poboljšana, ali da i dalje ostaje prostora za jačanje ove saradnje i povjerenja sa obije strane.
"Predstavnici medija predložili su skraćivanje roka za dobijanje povratne informacije od strane pravosudnih institucija, ukoliko se radi o veoma aktuelnom događaju koji je pod lupom javnosti, a u interesu javnosti čije je pravo da zna. Određeni broj novinara je naveo da se ubuduće izbjegava selektivnost pri davanju informacija i da svaki medij dobije identične informacije o određenom događaju. Sa druge strane predstavnici sistema pravosuđa ukazali su na važnost poznavanja terminologije, na čemu je CEDEM intezivno radio prethodnih mjeseci kroz organizovane obuke za novinare, ali i nadležnosti određenih tijela, posebno imajući u vidu događaje sa kojih predstavnici medija informišu sa lica mjesta", naveli su iz CEDEMa.
Zaključeno je ovakva vrsta sastanaka i više nego potrebna, imajući u vidu zainteresivanost građana za rad i nadležnosti pravosudnih institucija na lokalnom nivou, jer je javnost mišljenja da su iste i dalje zatvorene za javnost.
"Primjenom navedenih koraka bi rezultiralo profesionalnijim medijskim izvještavanjem odnosno smanjenjem špekulacija, uz korišćenje prostora za unapređenje saradnje i jačanja povjerenja, uslijed nedostatka konkretnih inicijativa sa obije strane. CEDEM će u narednom period postupati kao medijator, prilikom podnošena inicijativa akata adresiranih na institucije pravosuđa, a sve u cilju izvještavanja medija u skladu sa Etičkim kodeksom Crne Gore", zaključili su.
Komentari