"Nadam se da će to rešenje biti takvo da neće izazvati nove krize, već da ih ostavlja iza sebe i nadam se da neće proizvesti ni bilo kakve turbulencije i ugrožavanje demokratskih procesa u Srbiji, koje su pretpostavka da postanemo članica EU", izjavio je Tadić
novinarima.
On je, nakon razgovora s predsednikom Austrije Hajncom Fišerom i državnim sekretarom u Ministarstvu finansija Andreasom Šiderom, rekao da u trenutku dok Srbija pregovara o budućim rešenjima za Kosovo u EU postoji zainteresovanost da se ta rešenja implementiraju.
Prema njegovim riječima, raste zainteresovanost za spremnost Srbije i njenih građana da pristupe reformama koje zemlju mogu da dovedu do članstva u EU.
Nakon predavanja u Institutu za međunarodnu politiku, gdje je govorio o perspektivama Srbije, čitavog regiona i o tome kako on kao bivši predsjednik Srbije vidi globalna i evropska kretanja u narednih pet ili 10 godina, Tadić je istakao da je kosovsko pitanje veoma bitno, ali da se mora uzeti u obzir i to kako će se rešenja implementirati u budućnosti.
Ono što je veoma važno jeste da svako rešenje političkog problema bude, kako je podvukao, propraćeno stabilnim ekonomskim razvojem, o čemu je razgovarao s predsjednikom Privredne komore Austrije Kristofom Lajtlom.
"Vidim novi prostor u kojem bi trebalo naša administracija da radi intenzivno, a to je u polju rada malih i srednjih predžeća. To je kičma austrijske privrede. Sve velike austrijske kompanije dovedene su proteklih godina u Srbiju, ali mnogo toga može da se uradi u otvaranju novih radnih mjesta u Srbiji, jednom novom strategijom pristupa malim porodičnim kompanijama, koje čine 90 odsto austrijske ekonomije", ocjenio je Tadić.
Tadić će se sjutra sastati s gradonačelnikom Beča Mihaelom Hojplom.
(Izvor:B92)