Sastanak sa delegacijom Srbije koja je predvođena premijerom Ivicom Dačićem, je završen, a u toku je razgovor sa kosvskom delegacijom i predsjednikom Vlade Hašimom Tačijem.
Maja Kocijačić, portparolka visoke predstavnice, potvrdila je da su delegacije Srbije i Kosova stigle na razgovore i da je Ketrin Ešton počela bilateralne sastanke.
Kosovski premijer Hašim Tači je pri dolasku u sjedište EU u Briselu pre početka desete runde dijaloga izrazio nadu da će deseta runda biti odlučujuća za postizanje sporazuma dvije države.
„Nadam se da je Srbija razmislila i da će danas prihvatiti sporazum kako bi se u principu složili, da bi akteri implementacije počeli sa fazama sprovođjenja, a kako bi došlo do slobodnog kretanja ljudi i robe na sjeveru, potpunog rasformiranja svih ilegalnih struktura bezbjednosti na sjeveru i da bi nastavili sa našim radom na funkcionalizaciji pravosuđa i policije, na osnovu jedinstvenog kosovskog sistema“, kazao je Tači.
On je danas ponovio da asocijacija srpskih opština neće imati zakonodavnu ili izvršnu nadležnost, niti će predstavljati treći sloj vlasti.
„Sa druge strane radićemo na stvaranju odgovarajućih uslova kako bi organizovali prve slobodne izbore u četiri opštine na sjeveru. Pozvaćemo OSCE da organizuje i olakša taj proces“, dodao je on.
„Nadam se sporazumu i Priština je spremna da ga postigne. Ovim putem i javno pozivam Srbiju da razmisli“, zaključio je Tači.
Pitanja policije i sudstva su najverovatnije riješena, a ostala je još tačka 14. oko koje nije postignut dogovor.
"Čini se da dvije strane imaju dogovor oko policije i carina iako ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno. Kad je u pitanju policija, biće imenovan regionalni načelnik koji će biti iz srpske etničke zajendičke. Nominovaće ga gradonačlenici četiri srpske opštine na sjeveru Kosova, ali će ga imenovati Ministarstvo pravde u Prištini. Sastav policije će odražavati etnički sastav na terenu, a plate će dobijati od Prištine," javio je Džozvijak.
"Kad je u pitanju Apelacioni sud u Prištini, biće osnovano zajedničko sudsko vijeće u kojem će učestvovati i srpske sudije i biće ustanovljeno regionalno odjeljenje tog suda na sjeveru", kazao je on.
Naim Rashiti, analitičar Međunarodne krizne grupe iz Prištine kaže da su sada dvije strane jako zainteresovane da riješe ovo pitanje i da su se stavovi približili više nego ikad.
„Dvije delegacije u četvrtak su održale važne konsultacije i sa međunarodnom zajednicom. Činjenica da se srpska delegacija vratila u Brisel, ukazuje na volju i ozbiljnost da se sporazum postigne. Dvije strane nijesu u potpunosti zadovoljne dokumentom, naročito srpska, ali su ipak zainteresovane da pregovaraju i postignu sporazum.Danas će biti ozbiljnih pregovora, možda neće biti konačnog sporazuma, ali radiće se na pitanjima kao što su policija - kako će se organizovati policija i imenovati komandant regionalne policije na sjeveru i komandni lanac sa Prištinom, uloga zajednice srpskih opština u imenovanju komadanta, kao i tačka 14 koja govori o obostranoj neblokadi na međunarodnoj sceni“, kazao je Rashiti.
On je takođe rekao da će se na osnovu 9. tačke, formirati nova regionalna komanda za sjeverni dio Kosova, što nije daleko od zakonodavstva, ali će ipak biti potrebna modifikacija zakona o pravosuđu i policije, jer se dokumentom predviđa prenos organka Apelacionog suda u sjeverni dio.
„To ni malo nije štetno po Kosovo. Naprotiv, uspostavlja vladavinu reda i zakona u tom dijelu“, kazao je on.
NATO podržava dijalog, Srbi sa sjevera odbijaju ponuđeni sporazum
Glavni sekretar NATO saveza Anders Fog Rasmusen pozdravio je napore koji se vode radi postizanja političkog dogovora između Kosova i Srbije.
NATO u potpunosti podržava dijalog koji se vodi posredovanjem visoke predstavnice za spoljnu politiku Ketrin Ešton, rekao je Rasmusen na konferenciji za novinare u sedištu Alijanse.
“Spremni smo ispuniti našu ulogu kako bi doprinijeli konačnom rješenju. U stalnom smo kontaktu s visokom predstavnicom Ešton, blisko sarađujemo i koordiniramo naše djelovanje s EU u ovoj kritičnoj fazi pregovora. Spremni smo da damo svoj doprinos kako bi pregovori mogli biti okončani s pozitivnim ishodom. Nadam se da će se to vrlo brzo dogoditi”, istakao je glavni sekretar NATO saveza.
Portparolka visoke predstavnice Evropske unije Maja Kocijančič ponovila je da su razlike među stranama male, kao i da šefica EU za bezbjednost i spoljnu politiku želi da Beograd i Priština još jednom razmotre ponuđena rješenja.
“Gospođa Ešton mora da pripremi izvještaj za ponedeljak, dakle za Savjet koji se sastaje u ponedjeljak u Luksemburgu i ona je rekla jasno u svojoj izjavi da ima još nekoliko sati u kojima bi željela da i jedna i druga delegacija još jednom pogledaju ove prijedloge i vide da li bi bilo moguće doći do dogovora”.
Predsjednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da je delegaciji Beograda ponuđen bolji prijedlog i da je spremna za dogovor. „Hašim Tači očigledno ne želi sporazum sa Beogradom i ucjenama pokušava da opstruiše dijalog“, tvrdi Stefanović i dodaje da se, uprkos tome, nada dogovoru narednih dana.
Predstavnici Srba na sjeveru Kosova poručili su u petak državnom vrhu Srbije da ne potpisuje sporazume koji su štetni za Srbe i dodali da niko od njih neće učestvovati u sprovođenju dogovora koji su suprotni Ustavu Srbije.
SAD zajedno sa EU podstiču Srbiju i Kosovo da potpišu sporazum koji bi normalizovao njihove odnose.
"Pozdravljamo vođstvo koje su pokazali premijeri Dačić i Tači, i ostajemo privrženi da im pomognemo da dodju do zajedničkog stava, koji bi bio od koristi za njihove narode i cio region", naveo je funkcioner Stejt departmenta.
(Izvor:Radio Slobodna Evropa)