To što je porodilja iz Kliničkog Centra otpuštena kući sa tuđom bebom u naručju, bilo bi dovoljno za jednu dobru dramu. To što menadžment Kliničkog Centra sumnja da je greška učinjena sa namjerom, te da je riječ o sabotaži, dovoljno je da dramu pretvori u horor.
Ne zna se šta je gore, to što je moguće iz porodilišta otići sa tuđom bebom ili što menadžment Kliničkog Centra tvrdi da je to učinjeno sa namjerom.
Kao u lošem filmu, srećna majka sa bebom u naručju dolazi kući, a sreća oca kratkog je daha. On prepoznaje da dijete koje su, sasvim sigurno radosno dočekali, nije i njihovo. Možete zamisliti šok. A onda, u najboljem maniru engleskog crnog humora, opet odlaze u porodilište da vrate tuđe a uzmu svoje dijete…
Tako je njihova drama srećno završena, pri čemu ne znamo da li je otac izvršio prepozavanje svog djeteta među djecom u porodilištu ili se do identiteta bebe došlo na neki drugi način. Takođe se i ne zna čija je bila njihova djevojčica dok su oni tuđu vodali po Podgorici.
No, nemaju sve priče srećan kraj pa nema ni ova. Posebno kad je crnogorsko zdravstvo u pitanju. Menadžment Kliničkog Centra protiv medicinske sestre koja je, očigledno na revers “izdala” tuđu bebu, podnio je krivičnu prijavu.
"Za sada je utvrđeno da nije došlo do sistemske greške već do nesavjesnog rada pojedinca. Da je medicinska sestra ispoštovala procedure i protokole KCCG vezane za otpuste porodilja i novorođenčadi, ovakav propust, koji je nanio veliku štetu našoj ustanovi, a što je najvažnije, uznemirio javnost, ne bi bio moguć", poručuju iz Kliničkog Centra i optužuju medicinsku sestru da je namjerno sabotirala, valjda Klinički Centar, dajući novopečenim roditeljima tuđu bebu.
Sad, ko je gledao “Otpisane” zna šta znači sabotaža. Prle, Tihi i drugovi sabotirali su njemačke trupe na svakom ćošku Beograda. Sabotirati znači namjerno ometati ili spriječiti ekonomsko ili vojno djelovanje kako bi se postigli određeni, najčešće politički, ciljevi. Pojam sabotaža se koristi za opis nasilnih oštećenja i uništavanja opreme, mašina, infrastrukture i sličnog u svrhu postizanja cilja. Sabotaža može biti i djelo protiv proizvodnog procesa, dokumentacije i drugih procesa. Počinitelji sabotaže se nazivaju „saboteri“.
Medicinska sestra saboterka na prvi pogled ne uklapa se u definiciju pojma sabotaža. Da je namjerno pokvarila neki medicinski aparat, recimo inkubator, mogli bi je zvati saboterkom. Da je prepravila dokumentaciju pa bebu “izdala” na falcifikovan revers, i to bi mogla biti sabotaža. Ovako, samo je slika crnogorskog zdravstva koju je, moguće, medicinska sestra saboterka željela da pošalje i namjerno.
Krivična prijava njoj, disciplinske mjere protiv rukovodećeg kadra Klinike i zahtjev za smjenu (i smjena) njenog načelnika od strane resornog ministra, rezultat su sabotaže koju je izvela medicinska sestra.
"Nedopustivo je da se u 21. vijeku dešavaju ovakvi propusti i za to teret odgovornosti moraju ponijeti svi koji učestvuju u organizaciji rada i nadzoru nad sprovođenjem važećih protokola. Izražavamo žaljenje zbog neprijatnosti koju je porodica doživjela u najvećoj i najznačajnijoj ustanovi crnogorskog zdravstvenog sistema, koja iza sebe ima višedecenijsku tradiciju posvećenog odnosa prema pacijentima", saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Samo se postavlja pitanje gdje se teret odgovornosti zaustavlja. Tražiti smjenu kadra kojeg je menadžment postavio uz saglasnost ministra a pri tom ne razmišljati o sopstvenoj odgovornosti, makar zbog lošeg izbora, određuje granicu do koje se izgleda odgovornost posmatra kao teret. Iako se godinama i uporno, sa mnogih adresa, govori da crnogorsko zdravstvo tone u ambis u kojem su i ove stvari moguće. Iako su se, kako navodi Ministarstvo, stvari dogodile prvi put, svi znamo da za sve postoji prvi put. To znamo a šta se zaista dogodilo, još ne.
“Za sada je utvrđeno da nije došlo do sistemske greške već do nesavjesnog rada pojedinca.”
Aferim.
Komentari