Selo Kumrovec u Hrvatskom zagorju danas je bilo prepuno ikonografije iz bivše Jugoslavije, majica s likom Tita, republičkih zastava, ordenja, kapa partizanki i pionirki sa crvenim zvijezdama.
Na obilježavanje ovog datuma, koji je u bivšoj Jugoslaviji bio važan državni praznik, pristigli su gosti iz svih zemalja bivše zajedničke države, najviše Hrvati, Slovenci, ali i gosti iz BiH te Kosova i Crne Gore.
Kao i svake godine, trgovci su ovo masovno okupljanje iskoristili kako bi ponešto zaradili, tako da se na kumrovečkim štandovima moglo kupiti različite suvenire, od jugoslavenske ikonografije pa sve do predmeta za svakodnevnu upotrebu, te hrana i piće.
Na glavnoj pozornici smještenoj na trgu ispred rodne kuće Josipa Broza smjenjivali su se govornici, zborovi i kulturno-umjetnička društva iz Hrvatske i regije.
Uprkos najavi, bivši hrvatski predsjednik i bivši počasni predsjednik Saveza antifašističkih boraca Republike Hrvatske (SABA RH) Stjepan Mesić nije se pojavio na okupljanju, ali je pročitan njegov govor.
Osnovna poruka Mesićevog govora odnosila se na potrebu suprotstavljanja savremenim pokušajima u Hrvatskoj da se pobjeda u 2. svjetskom ratu odijeli od maršala Tita i njegovih postignuća.
Okupljenima, koji su povremeno skandirali Titovo ime, između ostalih se obratio predsjednik SABA RH Franjo Habulin koji je istakao kako je Tito iz Kumrovca, kao revolucionar, vojskovođa, državnik i političar obilježio drugu polovinu 20. stoljeća i društveno-politička kretanja u svijetu u tom periodu.
"Tito je imao poseban odnos prema mladima i mladosti jer upravo se na njih oslonio u Narodnooslobodilačkoj borbi (NOB), u antifašističkoj revoliciji. Vrijednosti i tekovine koji su proizašle iz te borbe su najveće demokratske vrijednosti danas: sloboda, jednakost, mirotvorstvo, socijalna pravda, briga za čovjeka i njegova pravda", istakao je Habulin.
Na skupu se čula i važna poruka kako petokraka NOB-a i ona koje je napala Hrvatsku 1990-ih nije ista.
Posjetioci su se fotografisali uz Titov spomenik kojeg je izradio kipar Antun Augustinčić pored njegove rodne kuće, a druženje u Kumrovcu za neke će se nastaviti do kasnih večernjih sati.
Dan mladosti, koji se u bivšoj Jugoslaviji obilježavao 25. maja, nakon raspada bivše države, u Kumrovcu se obilježava u subotu koja je najbliža tom datumu.
Anadolija
Komentari