Rusi kupuju i ne pitaju za cijenu
Dubrovnik

Hrvatska i slovenačka plaža

Rusi kupuju i ne pitaju za cijenu

Bogati Rusi masovno kupuju nekretnine u Hrvatskoj i Sloveniji, a najviše su zainteresovani za Opatiju, Dubrovnik, Bled i Bohinj, objavile su beogradske Novosti. Najjeftinije nekretnine koje su prešle u ruske ruke koštale su 140.000 eura, a postoji interes i za kuće i objekte vrijedne nekoliko miliona eura. Rusi plaćaju u kešu, a brojne agencije su počele da angažuju ljude koji govore ruski.

Dio Opatije u kojem su luksuzne vile i apartmani gotovo je isključivo u posjedu Rusa. Slično se događa i sa slovenačkim Bledom, ali i mjestima na slovenačkom primorju. Za razliku od Evropljana, koji mjere svaki euro i pokušavaju da prođu što povoljnije, za Ruse, a u posljednje vrijeme i Ukrajince, ništa nije preskupo. Njima je najvažnije da su kuće i stanovi uz more, novije gradnje i savremeno opremljene. Za cijenu se često uopšte ne pita.

“Stanovi i kuće se kupuju zbog ljetnjeg odmora. Ponekad više mjeseci u tim nekretninama žive supruge sa djecom, dok `glava porodice` radi u Rusiji ili negdje u svijetu”, kažu u slovenačkoj agenciji “Rialiti klab”. Sada ih najviše interesuju Dalmacija i Istra, manje kupuju apartmane, a više vile - tvrde u hrvatskim turističkim agencijama, ukazujući da se mnogi interesuju i za kupovinu vezova za jahte. Kada nema mjesta u jadranskim lukama i marinama, Rusi odlaze u susjednu Italiju, pa preko ljeta samo “pređu” Jadran. Na Jadranu Rusi traže samo najbolje, često i kuće koje imaju astronomske cijene, više i od onih na Azurnoj obali. U agencijama tvrde da odluku o kupovini donose - u petnaest minuta. Odlučuju se da pazare čak i kada moraju da na sebe preuzmu rizik sređivanja papira. Najbolje prolaze advokati, koji za Ruse obave sve potrebne poslove upisa u zemljišne knjige. Najčešće se kupovina obavlja preko preduzeća koje Rusi otvaraju u Hrvatskoj i Sloveniji, jer kao fizička lica ne mogu da kupuju nekretnine.

Ako je suditi po kupcima iz Rusije, kriza ne postoji, kažu u hrvatskim i slovenačkim agencijama. Agenti za nekretnine iz Slovenije i Hrvatske redovno obilaze sajmove u Rusiji, a veći dio propagandnog materijala sada je napisan isključivo na ruskom. Zašto i ne, kada kvadrat luksuznog stana na Jadranu, primjera radi u Dubrovniku, sada prelazi 5.000 eura, a ima nekretnina gdje je cijena kvadrata viša i od nevjerovatnih 10.000 eura.

Zbog Putinovog ukaza prodaju se ruske nekretnine u Crnoj Gori

Ruski zvaničnici koji posjeduju nekretnine u Crnoj Gori poštovaće ukaz predsjednika Rusije Vladimira Putina da svi političari u državnim službama do 1. juna zatvore račune u stranim bankama i prodaju imovinu van domovine. Rus koji godinama ulaže u imovinu u Herceg Novom Saša Beljakov kazao je da su ruski zvaničnici iz Crne Gore odlučili da poslušaju Putina, prenio je Dojče Vele. Beljakov očekuje da će ruskih državljana biti sve manje, ne samo zbog Putinove odluke, već i zbog toga što im nije dozvoljeno da u borave u Crnoj Gori duže od 90 dana, ukoliko ne dobiju dozvolu za duži boravak. “Na primjer u Španiji, ako kupiš nešto od imovine, odmah možeš da dobiješ stalni boravak.

U Dominikanskoj Republici je još lakše, jer se odmah dobija i državljanstvo, a u Crnoj Gori ne”, rekao je Beljakov.

On smatra da Rusi, koji su planirali da počnu posao na Balkanu, sada odlaze jer vide da zbog krize neće uspjeti u toj namjeri.

“Sve su to kupovali kada su cijene bile najveće i niko nije brojao pare. Sada su cijene pale i realno oni prodaju za pola iznosa”, rekao je Beljakov. Vlasnik agencije za nekretnine Gra-Mar Ljubomir Novaković smatra da je prodaja nekretnina opala zbog krize, ali ne očekuje da Putinov ukaz drastično pogodi crnogorsko tržište. “To je malo unijelo pometnju u posao, u smislu da se gubi potražnja i da Rusi prodaju nekretnine. Ipak, mislim da je veoma mali broj ljudi koji imaju nekretnine u Crnoj Gori, a rade u državnoj upravi u Rusiji”, saopštio je Novaković.

On je dodao i da se nada da Putinova odluka neće imati značajniji uticaj, ali i da bi bilo važnije da se riješe drugi problemi kako bi se zadržali postojeći i privukli novi investitori.

“Važnije od Putinovog ukaza je da Crna Gora ima kvalitetniju regulativu i ponudu, a manje administracije i prevara”, kazao je Novaković. Prema podacima Uprave za nekretnine, najveći broj stranih državljana koji u Crnoj Gori imaju nekretnine je iz Rusije, a Rusima pripada i četvrtina stanova i poslovnih prostora u Budvi, gdje se najčešće odmaraju.

“Rusi su od 2008, odnosno prve ekonomske krize u svijetu, bili jedini strani kupci, ukoliko se izuzmu pojedinačni primjeri iz Beograda ili Novog Sada”, kazao je Novaković. Predstavnici ruske Ambasade u Podgorici saopštili su da nemaju evidenciju državljana koji su zvaničnici, političari ili službenici i koji kupuju imovinu u Crnoj Gori. Sa druge strane, ni u Upravi za nekretnine nemaju ažurirane spiskove i ne znaju koliko ruskih državljana ima imovinu u Crnoj Gori

(Izvor:Dnevne novine)