Evropska komisija je predložila državama članicama Evropske unije otvaranje pregovora sa Srbijom o pridruživanju Uniji, objavio je na Twitteru evropski komesar za proširenje Štefan File.
Takođe, usvojen je i prijedlog da države članice otvore dijalog sa Kosovom o stabilizaciji i pridruživanju.
Ministrica za eurointegracije Kosova Vlora Citaku napisala je na Twitteru da je odluka o Kosovu "prvi korak na dugom, ali lijepom putu".
Ranije je javljeno da će ministri, na početku dvodnevnog sastanka, u jutarnjim satima, saslušati izvještaj visoke predstavnice EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Ketrin Ešton o dogovoru o prijedlogu sporazuma Beograda i Prištine koji je postignut u petak, kao i o napretku Srbije u dostizanju evropskih standarda kroz unutrašnje reforme.
Trajni napredak
Najavljeno je da će ministri nakon toga raspravljati da li je Srbija ispunila uslove koje je Vijeće propisalo u decembru prošle godine i nakon toga odlučiti da li da preporuče da se na samitu u Briselu u junu Srbiji odredi datum.
Ti uslovi zahtijevaju uspostavljanje "vidljivog i trajnog napretka" u odnosima Beograda i Prištine i nastavak unutrašnjih reformi.
Na osnovu onoga što Tanjug saznaje iz diplomatskih izvora i uvida u izvještaj visoke predstavnice, praktično nema sumnje da će odluka Vijeća biti pozitivna, a bit će javno saopšena već oko podne.
Odluku o dodjeljivanju datuma Srbiji trebaju formalno potvrditi šefovi država i vlada članica EU-a koji će se 28. juna okupiti na samitu u Briselu.
"Ukoliko ne bude nekih iznenađenja, Srbija će već ove godine početi pregovore", rekao je visoki diplomatski izvor jedne od članica EU-a.
Prema njegovim riječima, "ono što donekle brine je primjena sporazuma", zbog čega će u preporuku biti ugrađena klauzula da Srbija do juna treba dokazati da je spremna u cjelosti primijeniti briselski dogovor.
On je naveo da Vijeće vidi dva moguća problema u provođenju sporazuma, od kojih je prvi otpor lidera Srba sa sjevera Kosova, koji su poručili da ne prihvataju briselski papir.
Bez ultimatuma o Srebrenici
"Moramo da vidimo da li će i kako Beograd ovo riješiti".
Osim toga, istakao je on, u Briselu još čekaju da predsjednik Srbije Tomislav Nikolić saopšti da li podržava sporazum.
Prema njegovim riječima, neke zemlje članice, među kojima su Njemačka i Holandija, namjeravaju da na sastanku Vijeća zatraže da se srpski državni vrh jasno odredi prema ratnim zločinima iz devedesetih, a naročito prema genocidu u Srebrenici.
On je, međutim, istakao da je ubijeđen da takav zahtjev, ukoliko bude prihvaćen od ostalih, neće biti postavljen u ultimativnoj formi, to jest kao novi uslov.
Sa druge strane, isti izvor je podsjetio da će pregovori, kada jednom počnu, biti dugi i teški, jer su uslovi koje Vijeće postavlja pred nove članice svaki put sve oštriji.
Ministri će odlučivati i o otpočinjanju pregovora o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom, a očekuje se da će i ta odluka biti pozitivna.
Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da je dobio uvjeravanja da će Srbija dobiti datum za početak pregovora sa EU-om, ali i naglasio da datum nije bio primaran ni kada je Beograd odbijao prijedlog sporazuma, ni kada ga je parafirao.
Dačić je izjavio da je pitao šeficu diplomatije EU-a Ketrin Ešton da li će Srbija dobiti datum i da mu je rekla: "Datum se podrazumijeva".
On je ocijenio da je nametnuto netačno poređenje između postizanja sporazuma i dobijanja datuma, ističući da Beograd nije prihvatio ponudu koja nije dovoljno dobra za održivost institucija i Srba na Kosovu.
Dačić je istakao da Srbija nije priznala nezavisnost Kosova.
"Pregovori o Kosovu se nastavljaju. Iza nas je uspješnih nekoliko stvari: prvi put smo dobili garancije da neka buduća kosovska vojska ne može da kroči na sjever Kosova, da policiju i pravosuđe čine Srbi i da srpska strana predlaže tri kandidata za regionalnog komandanta policije. Za narod je važno koja čizma gazi, koja policija, ko ga tuži i ko mu sudi. Prvi put je i međunarodna zajednica bila na našoj strani i ovo bi trebalo da otvori novu eru Srbije prema Zapadu", rekao je Dačić.
(Izvor:AlJazeera)