Neželjena dejstva lijekova
Ilustracija

Racionalna farmakoterapija

Neželjena dejstva lijekova

Prema podacima Nacionalnog centra za farmakovigilancu Agencije za lijekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), tokom 2012. godine primljeno je 1.179 prijava koje se odnose na neželjena dejstva nekog lijeka.

Prema riječima portparola ALIMS-a Aleksandra Tucovića, od početka 2013. godine, do kraja marta, ta agencija je primila 362 prijave vezane za neželjene reakcije na neki lijek, a o kojim lijekovima se radi, prema proceduri, biće poznato polovinom godine.

Prema podacima iz 2011. godine, lijekovi su najčešće izazivali neželjene reakcije kao što su eritem (102), edem (34), mučnina (74), kašalj (29), urtikarija (72), abnormalno plakanje (28), povišena tjelesna temperatura (67), svrab (65), povraćanje (26), osip (62), hipertenzija (25) glavobolja (48), tahikardija (21), dijareja (39), vrtoglavica (38), reakcija na mjestu primjene (18)...

Tucović je  podsjetio da je prijavljivanje neželjenih reakcija na lijek osnovni metod postmarketinškog praćenja lijeka koji dovodi do novih saznanja o njegovom bezbjednosnom profilu.

ALIMS je nadležna za praćenje neželjenih reakcija na lijekove i shodno tome u Srbiji se svi slučajevi neželjenih reakcija na lijekove prikupljaju u ALIMS-u, odnosno njegovom Nacionalnom centru za farmakovigilancu (NCF).

"Neželjene reakcije ALIMS-u prijavljuju zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici i pacijenti (spontano prijavljivanje), nosioci dozvola za lijekove i sponzori kliničkih ispitivanja", podsjetio je Tucović.

Bilten "Bezbjednost lijekova" ALIMS-a namijenjen je svim zdravstvenim radnicima sa ciljem da dobiju ključne informacije i savjete u cilju ostvarivanja bezbjednije primjene lijekova.

Bilten prije svega sa sobom nosi nove važne bezbjednosne informacije koje je donio i/ili odobrio ALIMS, među kojima su važna upozorenja i mjere opreza, ograničenja u indikacijama lijeka, nove kontraindikacije, smanjenje preporučene doze, novih važnih neželjenih reakcija koje mogu ugroziti bezbjednost pacijenta, važnih izmjena na restriktivniji režim izdavanja lijeka, u rijetkim slučajevima prestanak važenja dozvole za lijek ili njeno privremeno stavljanje van snage iz bezbjednosnih razloga i povlačenje lijeka iz prometa...

"Bilten je nastao kao jedna od preventivnih aktivnosti komunikacije u cilju upravljanja rizikom, stavljanja bezbjednosti pacijenata u fokus i samim tim obezbjeđivanja racionalne farmakoterapije", kazao je Tucović.

(Izvor:mondo.rs)