Delegacija iz Crne Gore prenijela je Vučiću zabrinutost za položaj srpske zajednice u Crnoj Gori i iznijela predloge o načinima na koje bi Srbija mogla da pomogne da se taj položaj popravi, javlja Anadolija.
Od srpske delegacije iz Crne Gore su iznijete činjenice vezane za diskriminaciju Srba u CG u svim sferama društvenog života, kao i ignorisanju srpskih kulturnih i medijskih subjekata, navodi se u saopštenju Nove Srpske Demokratije(NSD).
"Istaknuto je da težak položaj srpskog naroda prati zatiranje srpskog identiteta od strane aktuelnog režima, kako kroz nemogućnosti zaposlenja i obrazovanja na srpskom jeziku, tako i pritiscima na Srpsku pravoslavnu crkvu. Takođe, predočeni su i konkretni predlozi kako bi se sve te poteškoće sa kojima se suočava srpski narod u CG prevazišle.
Od strane predsjednika Vučića i predstavnika institucija Republike Srbije je iskazano puno razumijevanje za probleme Srba u CG, kazali su iz NSD-a.
Ispred Nove srpske demokratije sastanku su prisustvovali predsjednik Izvršnog odbora Milutin Đukanović i predsjednik Političkog savjeta Budimir Aleksić, a ispred Demokratske narodne partije Milan Knežević, Predrag Bulatović i Vladislav Bojović, kao i predstavnici Matice srpske, Srpske kuće i Srpskog nacionalnog savjeta.
U kratkom saopštenju iz kabineta predsjednika Srbije, navodi se da je Vučić rekao da će Srbija uvijek biti uz svoj narod i za očuvanje njegovog nacionalnog identiteta i van granica Srbije.
On je dodao da će Srbije, koliko može, u skladu sa svojim mogućnostima, da pomogne da se ekonomski, nacionalni i kulturni položaj Srba u Crnoj Gori unaprijedi, poštujući državu Crnu Goru i njene zakone.
Pored predsjednika Srbije, ispred institucija Republike Srbije na sastanku su bili i prvi potpredsjednik Vlade Ivica Dačić, Generalni sekretar predsjednika Srbije Nikola Selaković i direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kazao je nakon sastanka novinarima da Srbija ne želi da se miješa u unutrašnje političke stvari Crne Gore, ali da je interesuju prava srpskog naroda.
Naveo je da su i on i Vučić pažljivo saslušali sve što su predstavnici Srba iznijeli na sastanku i dodao da se njihove primjedbe prije svega odnose na pitanje nacionalnog identiteta, prava, zapošljavanja, prisustva u administraciji, u kojoj su mnogo manje zastupljeni nego što ih ima u Crnoj Gori.
"Obaveza je Srbije i naše pravo, koje i druge države koriste, da se brinemo o našem narodu koji živi van Srbije, da pomažemo o očuvanju srpskog nacionalnog identiteta, jezika, kulture i u tom smislu će se i dalje nastaviti ova saradnja", kazao je Dačić.
Milan Knežević predsjednik Demokratske narodne partije izjavio je da su na sastanku Vučića i Dačića upoznali sa položajem srpskog naroda u Crnoj Gori koji broji 30 odsto ukupnog stanovništva, a u susret predstojećem popisu u toj državi 2021. godine, kao i sa nizom političkih aktivnosti koje planiraju da sprovedu u narednom periodu.
Prema njegovim riječima, planiraju da obilježe 100 godina od ujedinjenja Crne Gore i Srbije prvog decembra 1918. godine, te o organizovanju peticije za organizovanje referenduma o povlačenju priznanja nezavisnosti takozvane države Kosovo.
"Prema tvrdnji premijera Duška Markovića 85 odsto građana Crne Gore je protiv priznanja takozvane države Kosovo", kazao je Knežević i dodao da su Vučića upoznali i sa aktivnostima koje vode u pravcu da Srbi u Crnoj Gori budu državotvorni narod.
Govoreći o položaju Srba u Crnoj Gori, Knežević je rekao da je on institucionalno najgori u poslednjih 100 godina.
"Srbi se nalaze pred jednom institucionalnom asimilacijom, oko 2 odsto se nalazi zaposleno u državnoj i javnoj upravi, građani koji se izjašnjavaju kao Srbi ne mogu nigdje da pronađu zaposlenje, diskriminisani su po svim osnovama", kazao je Knežević.
Naveo je da se u Crnoj Gori stvara atmosfera institucionalne hajke i progona protiv svih ljudi koji se izjašnjavaju kao Srbi, kao i protiv onih koji su glasali za zajedničku državu 2006. godine, te onih koji su protiv priznavanja države Kosovo.
Komentari