Sa Srbijom bi pregovore trebalo započeti još ove godine.Austrija se nada što skorijem približavanju Zapadnog Balkana Evropskoj uniji (EU), izjavio je austrijski državni sekretar Rajnhold Lopatka. On smatra da bi Srbiji trebalo omogućiti da započne pregovore još koliko ove godine, zbog toga očekuje da će na Samitu EU u junu biti dato zeleno svjetlo pregovorima o članstvu Srbije i Sporazumu o asocijaciji i stabilizaciji za Kosovo.
Lopatka je tokom boravka u Luksemburgu istakao da je u dijalogu Beograda i Prištine došlo do značajnog „prodora“ i taj postignut dogovor veliki uspjeh i za Evropsku uniju i njenu spoljnu politiku, pa tako i šeficu diplomatije EU Ketrin Ešton. „Za Austriju prioritetni cilj ostaje integracija kompletnog područja Zapadnog Balkana u EU. Na tome bi Brisel trebalo konstantno da radi“, istakao je Lopatka.
U međuvremenu i Vlada Srbije potvrdila dogovor koji je premijer Srbije u petak postigao sa kosovskim kolegom, što je bio uslov za podršku ministara spoljnih poslova zemalja EU u za početak razgovora o članstvu Srbije u EU. Odnosno korak dalje u normalizaciji odnosa Beograd i Prištini, a to se prije svega odnosi na integraciju sjevernog dijela Kosova u kosovske institucije. Istovremeno su zbog postignutog sporazuma sa Prištinom, premijer Dačić i vicepremijer Vučić izloženi prijetnjama smrću i optužbama za izdaju.Uprkos ukazanoj podršci šefova diplomatija zemalja EU u ponedjeljak, početak pregovora nije potpuno izvjestan. Podrška sa zasjedanja u Luksemburgu je rezultat diskusije, riječ je o preporuci, a ne i konačnoj odluci.
Papir i stvarnost
„Nakon strašnog rata i višegodišnjeg nasilja, nacionalizma i separatizama, Srbija i Kosovo su se za promjenu konačno približili jedno drugom. Prijatelji još uvijek sigurno nijesu, ali su sasvim izvjesno na pola puta ka mirnom suživotu dva susjeda. Na tome možemo da zahvalimo šefici diplomatije EU Ketrin Ešton, ali i riješenosti Evropljana da Srbima pred nosem zatvore vrata EU, sve dok nešto ne preduzmu. Dakle, ucjene su urodile plodom“.
„Od posljednjeg proširenja Unije, u Briselu je ostao gorak ukus, jer obećanja, po svemu sudeći bila neopravdano nagrađena. U prilog toj tezi stižu primjeri iz Rumunije i Bugarske. Dobro je što su Beograd i Priština postigli dogovor. Ali u ovom trenutku taj dokument nije ništa više od papira. Nagrađivanje Srbije početkom pregovora o članstvu isplatiće se onog trenutka, kada se na Sjeveru Kosova nešto zaista i promijeni.“
„Ministri su odreagovali na dogovor Beograda i Prištine od prošle sedmice. Pozdravili su postizanje sporazuma, ali ovim balkanskim državama nijesu ni dali nikakva konkretna obećanja. Zasjedanje je proteklo bez zvanične pozicije o ovom pitanju. Njemačka, ali i mnoge države članice Unije zahtevaju implementaciju dogovorenog. Sporazum bi mogao biti istorijska prekretnica, ukoliko bi se dogovoreno primjenilo, poručio je šef njemačke diplomatije Gido Vestervele“.
(Izvor:DW)