Iseljenici, od kojih su neki vozili preko cijele Evrope da bi učestvovali na protestu, nezadovoljni su vladavinom socijal-demokrata. Otkako je ta partija došla na vlast 2016, vlada je predlagala zakone za koje kritičari tvrde da slabe borbu protiv korupcije.
U inostranstvu živi oko tri miliona Rumuna, a mnogi kažu da su otišli zbog korupcije, malih plata i nedostatka mogućnosti.
"Ne želimo da našom zemljom vladaju lopovi koji pune svoje džepove. Ako se ništa ne promijeni, kakva će biti budućnost naše djece", kaže Georgeta Angel, koja već 14 godina živi u Valensiji.
Demonstranti su mahali rumunskim, španskim, italijanskim i drugim zastavama, vikali "Pravda, ne korupcija" i vladajuću partiju nazivali "crvenom kugom".
Došlo je i do kratkog sukoba s policijom kada su demonstranti pokušali da probiju kordon ispred zgrade vlade.
Rumunske vlasti saopštile su da je 440 osoba povrijeđeno, među kojima 24 pripadnika policije, u sukobima demonstranata i policije.
Služba za vanredne situacije navodi da je njih 65, od kojih devet policajaca, zadržano u bolnici.
Foto:Tanjug/AP
Više osoba je privedeno, a policija je tokom večeri u nekoliko navrata koristila i vodeni top.
Kako je saopštila hitna pomoć u Bukureštu, među povrijeđenima ima i demonstranata i policajaca, od kojih su neki zadobili povrede glave dok su se drugi nagutali suzavca.
Rumunski predsjednik Klaus Joanis, kritičar vlade, saopštio je da "oštro osuđuje brutalnu intervenciju policije za razbijanje nereda", koju je nazvao neproporcijalnim odgovorom na mahom mirne proteste.
Beta/Tanjug/B92
Komentari