Posljednjih stotinu godina zapadni Balkan bio je poznat kao kolijevka rata, a odsad će možda biti poznat kao kolijevka mira, napisala je visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Ketrin Ešton u autorskom članku.
"Nedavna historija zapadnog Balkana pisana je krvlju. Od njegove uloge u pokretanju Prvog svjetskog rata, do okupacije i otpora u Drugom svjetskom ratu, do sukoba i barbarstva koje je uslijedilo nakon raspada bivše Jugoslavije, ljudi u tim krajevima doista su mnogo propatili", piše Ešton.
Zajedničko stajalište
Ešton dodaje kako su "u petak Hašim Tači i Ivica Dačić odlučili raditi drukčije; nakon šest mjeseci direktnih pregovora, premijeri Srbije i Kosova saglasili su se da normalizuju odnose".
Ešton napominje da nije sve gotovo, da predstoji puno posla, ali da su "prošle sedmice dva hrabra muškarca odabrala put na kojem piše 'mir'".
Potom Ketrin Ešton prepričava okolnosti u kojima su se Tači i Dačić prvi put susreli, kako je sliku njihovog pozdrava čuvala sve dok obojica nisu bila spremna za njeno objavljivanje, da je prvi sastanak trajao tek sat vremena, a neki poslije i 14 sati, da je zvala i druge dužnosnike, jer je "dogovor mogao uspjeti samo ako je iza njega bila široka koalicija i u Srbiji i na Kosovu".
Na kraju su, piše Ešton, obje strane našle zajedničko stajalište o nivou autonomije koju bi trebali uživati kosovski Srbi i da su njihov dogovor pozdravili svi svjetski političari.
Svjesna da je riječ samo o sporazuma na papiru, Ešton ističe da još treba puno toga učiniti kako bi se on proveo u stvarnosti, ali ističe da se iz toka pregovora moglo mnogo naučiti.
Visoka predstavnica piše da je u posljednjih šest mjeseci svjedočila transformaciji političara iz Beograda i Prištine u mirotvorce. Pritom napominje kako su oni znali da se izlažu opasnosti ali se, "što im služi na čast", nijesu predomislili.
Ešton ističe kako današnja Evropa, zapravo veći dio svijeta, nije potpuno čist i da se višestruki identiteti ne uklapaju u jednostavne postavke nacionalne države u 19. vijeku.
Tvrda i meka sila
"Jedan od najvećih izazova današnjice je priznati tu nečistoću i pomoći ljudima različitih identiteta da nađu način dijeljenja istog prostora u duhu međusobnog poštovanja.
Ešton kaže da Evropska unija može biti prevaga, jer je riječ o velikom eksperimentu u kojem se pokušava postići da raznolikost radi u korist svih.
"EU ima nedostataka, ali funkcioniše", napominje Ešton , objašnjavajući zašto su sve države evropskog jugoistoka iskazale želju za članstvom odmah po sticanju nezavisnosti, što sad čine i Srbija i Kosovo.
Ešton takođe naglašava vrijednost "meke sile" koju ima EU svojim vrijednostima, poput demokratije i slobode, koje katkad vrijede više od "tvrde sile" - privredne snage i ponekad, vojne sile.
"Tvrda sila traži kalkulaciju, meka sila nagrađuje imaginaciju", napisala je Ešton, ustvrdivši da su Tači i Dačić ušli u njenu kancelariju s hrabrom idejom bolje budućnosti za svoje građane.
"I u tome je moja nada, naglašavam, "nada" jer to još nije sigurna stvar", napisala je na kraju članka Ešton.
(Izvor:AlJazeera)