Prisutnima su se obratili i visoki predstavnici Evropske komisije – Generalnog Direktorata za unutrašnje tržište, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća (DG GROW), Istvan Nemet i Izvršne agencije za mala i srednja preduzeća (EASME) Natalia Martinez Paramo, kao i predstavnici svih partnerskih institucija iz crnogorskog konzorcijuma, generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije Radosav Babić, potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Ivan Saveljić, dekan Mašinskog fakulteta Igor Vušanović i direktorica Biznis start up Centra Bar Ivana Tomašević, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Pozdravljajući prisutne, ministarka Sekulić je kazala da je ključni izazov za Crnu Goru da poveća ekonomski rast i smanji ili eliminiše prepreke koje sprječavaju zemlju da razvija svoje potencijale.
Evropska mreža preduzetništva (Enterprise Europe Network), kako se navodi, aktivna je u 60 zemalja (zemlje Evropske unije, Japan, Kina, SAD, Norveška, Švajcarska itd) i čini je više od 600 partnerskih organizacija i institucija, prepoznatih kao centri poslovne podrške za mala i srednja preduzeća, u kojima je angažovano preko 3000 eksperata sa područja preduzetništva, inovacija i transfera tehnologije, sa ciljem promocije konkurentnosti i inovacija na lokalnom i evropskom nivou.
Kako je saopšteno, u pitanju je najveća mreža poslovne podrške, formirana 2008. godine od strane Evropske komisije da bi se omogućilo jednako korišćenje mogućnosti koje pruža Evropsko jedinstveno tržište. Cilj postojanja Evropske mreže preduzetništva je internacionalizacija poslovanja malih i srednjih preduzeća, podsticanje inovacija i izgradnja inovativnih kapaciteta MSP, kao i njihovog rasta na međunarodnom nivou. Glavni zadatak Mreže je da malim i srednjim preduzećima obezbijedi informacije neophodne za razvoj poslovanja i pomogne im da pronađu poslovne partnere širom svijeta.
Radosav Babić generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije, kazao je da se ovaj Projekat ističe svojom jedinstvenošću jer traje već deset godina a njegov značaj naglašen je u nacionalnim strateškim dokumentima koji se odnose na mala i srednja preduzeća.
Kako je istaknuto, mreža je različitost institucija i stručnjaka, a u isto vrijeme njihova povezanost i direktan pristup najvećoj bazi podataka u Evropi, što je čini jedinstvenim instrumentom pomoći u stvaranju međunarodnih partnerstava i komercijalnog uspjeha inovativnih potencijala MSP.
Konferencija ima za cilj da partneri iz zemalja regiona razmijene iskustva, primjere dobre prakse i unaprijede saradnju kako bi se sektor malih i srednjih preduzeća efikasnije razvijao i podigao nivo konkurentnosti regiona na tržištu Evropske unije.
Tokom dvodnevne konferencije, na kojoj učestvuje preko sedamdeset predstavnika partnerskih institucija iz regiona Jugoistočne Evrope - Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Srbije i Crne Gore, navedeno je da će učesnici imati priliku da prisustvuju panelima, radionicama i prezentacijama najboljih primjera iz prakse iz zemlje i regiona.
Komentari