Sjutra se obilježava Svjetski dan srca koji je Svjetska kardiološka federacija 2000. godine utemeljila s ciljem informisanja ljudi širom svijeta kako su bolesti srca i moždani udar vodeći svjetski uzroci smrti.
Procjenjuje se da će taj broj do 2030. godine iznositi 23 miliona.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), vodeći uzrok smrti u svijetu su kardiovaskularne bolesti. Godišnje život izgubi oko 17,9 miliona ljudi, piše agencija Anadolija.
Najvažniji faktori koji dovode do ove bolest su upotreba duvana, nezdrava ishrana, fizička neaktivnost, konzumiranje hrane koja sadrži visok nivo soli i konzumiranje alkohola.
Prema statistici, trećina oboljelih je starosti ispod 70 godina. Iz godine u godinu raste broj osoba oboljelih od kardiovaskularnih bolesti.
Stručnjaci navode da je sedmično potrebno imati barem pet puta fizičke aktivnosti i to u trajanju od najmanje pola sata.
Zemlje u kojima je najmanje zabilježenih slučajeva kardiovaskularne bolesti su Andora, Francuska, Izrael, Japan, Peru i Španija. A najviše slučajeva zabilježeno je na području Podsaharske Afrike, centralne Azije i u zapadnoj i centralnoj Evropi. Visok stepen oboljelih od kardiovaskularnih bolesti zabilježen je i u Iraku, Avganistanu i Južnopacifičkim ostrvima, prenosi AA.
Veliki postotak smanjenja ovog oboljenja zabilježen je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kanadi, Australiji, Japanu i Južnoj Koreji.
Komentari