Macura kaže da na srce moramo misliti svih 365 dana u godini i da nikako ne smijemo da zaboravljamo na faktore rizika od oboljevanja.
"Koliko je moguće da snižavamo ukupan holesterol, da vodimo računa i o dobrom i o lošem holesterolu. Promijenite svoje nezdrave navike poput previše sjedjenja i prošetajte poslije svakog obroka bar 15 minuta. Tako zadovoljavamo osnovne potrebe za kretanjem obzirom, pokrenemo mišiće koji pritiskaju krvene sudove i omogućavaju da se krv iz nogu vraća ka srcu. Naravno, postoji i sila gravitacije, ali je vraćanje krvi svakako teže kod gojaznih ljudi i starijih osoba", rekla je doktorka.
Ona podrazumijeva zdravu ishranu sa mnogo voća i povrća, ribe, mliječnim proizvodima i čajevima koji detoksikuju organizam.
"Dovoljno sna je jako bitno za srce, kao što ga moramo oslobodti i pretjeranog fizickog naprezanja i stresa. Stres koji doživimo tokom dana, pogotovo povišenje arterijskog kvrnog pritiska naročito kod starijih osoba koje imaju promjene na krvnim sudovima, mogu dovesti do infarkta miokarda. Noćno spavanje je bitno, a ne promjena ritma noć za dan. Tako odmaramo srce i osposobljavamo da kuca", navela je Macura.
Ona posebno ističe da moramo voditi računa o porodičnoj anamnezi, odnosno od čega nam boluju roditelji, braća, sestre i najbliža rodbina, kao i da svako treba da ide na redovne preventivne preglede.
"Raditi osnovne biohemijske analize, EKG i ultrazvuk srca. Bitno je i voditi računa o malim sitnim krvnim sudovima, koje dijabetes napada. Voditi računa o šećerima u krvi jer od toga stradaju mali krvni sudovi. Nemojte pušiti i šetajte što više", savjetuje doktorka.
Ona je posebno ukazala da ne valja ni kad se čovjek preforsira fizičkim naporom.
"Kod sportista su sve prisutniji smrtni slučajevi. Treba voditi računa ukoliko postoji srčana mana i ići na kontrole. Ne baviti se sportom ukoliko imate problem sa srcem. Ti kompetitivni sportovi koji traže rezultate, nemojte prikrivati tegobe. Idite na preglede i obezbijedite sebi smiren život", rekla je Macura.
Izvor: B92
Komentari