To je veliki izazov za socijaldemokratskog premijera Zorana Zaeva koji je taj sporazum sklopio u junu sa grčkim kolegom Aleksisom Ciprasom.
Uz podršku stranaka albanske manjine (20 do 25 odsto na 2,1 miliona stanovnika), njegova koalicija ne raspolaže većinom od dvije trećine za izglasavanje ovog amandmana u Ustavu. Podrška mu je potrebna i od desetak poslanika opozicione VMRO-DPMNE.
Od nezavisnosti svojeg malog susjeda 1991, Grčka smatra da se "Makedonija" može odnositi samo na njenu sjevernu pokrajinu oko Soluna, te je stavila veto na ulazak te male balkanske zemlje u NATO i blokira pregovore o prijemu u Evropsku uniju.
Referendum 30. septembra koji je makedonska vlada sprovela nije dao jasan odgovor, niti ponudio snažni politički legitimitet Zoranu Zaevu za privlačenje opozicionih poslanika, jer je odziv na referendumu bio veoma mali.
"Da" je izglasan s više od 90 odsto, ali gotovo dvije trećina glasača nije izašlo na birališta, a apstinenciji su kumovale zastarjele liste, snažna dijaspora, ali i bojkot velikog dijela opozicije.
Index.hr
Komentari