"Nema razvijene Crne Gore bez razvijenog Sjevera“ – postala je maksima naših svakodnevnih nastojanja da kroz obezbjeđivanje uslova za ravnomjerniji regionalni razvoj unaprijedimo kvalitet života u svim djelovima naše zemlje. Ali isto tako, moramo biti svjesni da nema razvijenog Sjevera bez dobre putne i turističke infrastrukture, koja će probuditi cijeli region u kome leži više od polovine prirodnog bogatstva naše zemlje.” – istakao je Marković.
Premijer je podsjetio da je iz Kapitalnog budžeta za 2018. godinu skoro polovina sredstava, tačnije 41,83%, odnosno nominalno skoro 20 miliona eura planirano za realizaciju 35 projekata na sjeveru.
“Među navedenim projektima su ski centri na Bjelasici sa kolašinske, bjelopoljske i mojkovačke strane, Ski centar na Durmitoru, Ski centar na Hajli u Rožajama, i valorizacija Đalovića pećine u Bijelom Polju. Imajući u vidu Vaše konkretno interesovanje za projekte u opštini Rožaje, dozvolite da saopštim da je vrijednost investicije Ski centra na Hajli 16 miliona eura, sa planom da se završi do kraja 2022. godine.” – rekao je Predsjednik Vlade.
Marković je izrazio uvjerenje da će svi projekti planirani Kapitalnim budžetom za 2018. godinu omogućiti produžavanje turističke sezone u Sjevernom regionu, doprinijeti povećanju broja i kvaliteta smještajnih kapaciteta, povezivanju turističkog sa ostalim privrednim sektorima i u konačnom, ali i što je najvažnije – otvaranju novih radnih mjesta.
“Svaki euro potrošen u razvojne projekte, svaki kilometar puta, svaki metar nove žičare i staze, energetske ili komunalne infrastrukture – jeste sigurna prilika za bolji život i veći standard, ali i izvjesna mogućnost za nova radna mjesta za sve one koji žele da rade u Crnoj Gori.” – naglasio je Marković.
Rezultati u energetici i poljoprivredi dugoročno će omogućiti Crnoj Gori pripadajuće mjesto u korpusu proizvodnih i rastućih ekonomija
Na danas održanom premijerskom satu, predsjednik Vlade Duško Marković je između ostalog odgovarao i na pitanje poslanika Predraga Sekulića iz vladajuće stranke DSP–a koje se odnosilo na valorizaciju zemljišta, tačnije na nove projekte zasnovane na dugoročnom zakupu u oblasti poljoprivrede i energetike.
Premijer Marković je u svom odgovoru istakao da su brojni resursi kojima raspolažemo dragocjeni i dominantno su održivi i obnovljivi.
"Više od 300 hektara poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu u opštinama Nikšić, Kotor, Ulcinj i Podgorica, koje je Vlada u poslednjih godinu dana oglasila za davanje u zakup, biće valorizovano kroz zasnivanje poljoprivredne proizvodnje. Samo na osnovu nedavno zaključenih ugovora o zakupu lokaliteta u Ulcinju, Kotoru i Podgorici, biće investirano ukupno 9,2 miliona eura i otvoreno 40 novih radnih mjesta.
U saradnji sa kompanijom „13. jul Plantaže“ kroz model dugoročnog zakupa, valorizovaće se zemljište ove kompanije u Podgorici, Baru, Danilovgradu, Bijelom Polju, Beranama i Andrijevici – ukupne površine 5.253 ha.
Što se energetike tiče, veliko je interesovanje invenstitora za projekat izgradnje solarne elektrane snage veće od 200 megavata na Briskoj gori u Ulcinju. Riječ je o investiciji od 170 miliona eura i direktnim budžetskim prihodima koje će samo po osnovu zakupa zemljišta premašiti 65 miliona eura za period od 30 godina. Ovaj projekat će generisati i 226 novih radnih mjesta", kazao je Marković.
Očekuju se kako je kazao, novi tenderi za zakup državnog zemljišta, sa ciljem izgadnje proizvodnih objekata koji će koristiti obnovljive izvore energije. Prvi u nizu biće tender za izgradnju vjetroelektrane u zaleđu opština Bar i Budva.
Premijer je ocijenio da je crnogorska energetika konačno sazrela do nivoa koji omogućava izgradnju novih izvora energije bez finansijskih poticaja i državnih garancija.
On je zaključio da je neophodnost valorizacije svakog pedlja crnogorske zemlje na održiv i efikasan način jasno opredeljenje Vlade,a sve u cilju dobra svih građana Crne Gore.
Komentari