Potpredsjednik te stranke Miloš Konatar ističe da pravičnu naknadu po ovom prijedlogu utvrđuje “vladina komisija”, iako je potpuno jasno da pravičnu naknadu može utvrditi jedino sud i to na kraju sudskog procesa.
“Po ovom predlogu zakona korisnik eksproprijacije može stupiti u posjed nepokretnosti i prije kraja sudskog postupka, odnosno pravosnažnosti rješenja o eksproprijaciji . Dakle, prije konačnog utvrđivanja pravične naknade što je suprotno Ustavu Crne Gore. Da je predloženi zakon suštinski u suprotnosti sa Ustavom mišljenja je i Ombudsman, tj. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda koji u svom mišljenju, na praktično identičan tekst Vlade, od 09. marta 2015. godine kaže: Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o eksproprijaciji nijesu saglasne sa Ustavom Crne Gore i njihovim usvajanjem povrijedila bi se osnovna ljudska prava i slobode zajemčena Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, naveo je Konatar.
Konatar kaže i da se ovim DPS-ovim prijedlogom zakona stvara nesigurnost kod građana i suspenduje se institut privatne svojine a da na ovaj način Crna Gora i formalno postaje privatna država jednog čovjeka koji je na vlasti i koji može uzeti šta god hoće.
“U obrazloženju predloženog zakona stoji da je u stvari “Ministarstvo finansija pripremilo predlog izmjena i dopuna zakona o eksproprijaciji”, pa se postavlja logično pitanje zašto Vlada nije predlagač ovih izmjena zakona!? Zbog toga što su željeli da izbjegnu javne rasprave, da javnost bude što manje uključena i da se ove izmjene provuku na mala vrata u Skupštini Crne Gore. Sada je potpuno jasno zašto je od strane DPS-a i satelita pokrenuta priča o himni, Njegošu i Kišu, o crkvi na Rumiji”, zaključio je Konatar.
Član Predsjedništva Dejan Mijović kazao je da se Zakon o eksproprijaciji mijenja “da bi najviši funkcioneri države na čelu sa predsjednikom i potpredsjednikom DPS-a Milom Đukanovićem i Duškom Markovićem uz nekoliko rođaka i prijatelja mogli da protivno volji sadašnjih vlasnika preuzmu njihovu zemlju po niskim cijenama i preprodaju je po znatno višim cijenama ili da bi oni lično, umjesto postojećih vlasnika, gradili stanove za tržište i druge objekte u komercijalne svrhe”.
On je podsjetio i da su prethodno vlasnici zemljišta i njihove lokalne zajednice potpuno isključeni iz odlučivanja o gradnji a javnost od pristupa informacijama od javnog interesa preko Prostornog plana za priobalno područje i izmjena Zakona o planiranju prostora.
Mijović je zaključio i da obrazloženje da se zakon mijenja da bi se uklonile biznis barijere i podstakle investicije ne stoji jer je poznato da invenstitori ne ulažu dugoročno u zemljama gdje privatna imovina nije zaštićena.
Komentari