Program je vodila Fion Zarubica, ekspert za menadžment zbirki, umjetničko izlaganje i prezentaciju kulturnog naslijeđa, partner u „Fionn Zarubica & Associates” i predavač iz oblasti upravljanja muzejskim zbirkama na Državnom Univerzitetu Kalifornije, Long Bič. Sredstva za realizaciju ovog programa obezbijedila je Ambasada SAD u Beogradu.
Programu je prisustvovalo 30 učesnika, profesionalaca iz muzeja i drugih institucija zaštite iz Srbije i regiona Jugoistočne Evrope - Italije, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore.
U razgovoru za „Dan” gospođa Zarubica govorila je o programu koji je predočila učesnicima iz zemalja bivše Jugoslavije i s posebnom radošću najavljuje dolazak u Crnu Goru, rodnu zemlju njenog oca.
Imate crnogorske korijene. Da li ste nekada bili u Crnoj Gori i kakve slike iz djetinjstva nosite u vezi sa postojbinom Vašeg oca?
- Još nijesam bila u Crnoj Gori. Iz djetinjstva nosim uspomene na osobine moje porodice i prijatelja iz Crne Gore. Postoji neka posebna toplina, kao i povezanost i smisao za humor koji su jedinstveni za ljude sa tog područja i koje ja pažljivo čuvam.
Šta Vam je želja da najpre vidite u rodnoj zemlji vašeg oca – more, dvor kralja Nikole, Boku ili Ostrog?
- Planiram da kod vas provedem ljetnji odmor sa svojom crnogorskom porodicom. Voljela bih da vidim sva mjesta koja ste pomenuli, ali ću sigurno posjetiti Provalije, jer je tamo rođen moj djed Šako, Boku Kotorsku gdje je rođena moja baka Ljubica, kao i Budvu, Kotor, Cetinje, Krašiće, Žabljak, Sveti Stefan, Skadarsko jezero i Ostrog. Zaista se mnogo radujem tom putovanju.
Šta podrazumijeva program za upravljanje muzejskim zbirkama?
- Firma „Fionn Zarubica and Associates”, u saradnji sa Centralnim institutom za konzervaciju i Ambasadom SAD-a u Beogradu, pokrenula je program za upravljanje muzejskim zbirkama u Beogradu u Srbiji koji uz sveobuhvatan pristup nudi prvoklasne obuke iz oblasti upravljanja umjetničkim zbirkama muzejskim profesionalcima i onima koji tek postaju profesionalci u jugoistočnoj Evropi. Program pruža osnovna i napredna uputstva, praktičnu obuku iz tehnika upravljanja savremenim muzejskim zbirkama i bavi urgentnom potrebom da one koji direktno rade sa lokalnim zbirkama stavi u poziciju da konstantno i značajno unapređuju te zbirke kroz dokumentaciju i preventivnu konzervaciju. Takođe se bavi i naprednim istraživanjima vezanim za umjetničke izložbe, pozajmice, kao i muzejskom etikom, efikasnim korišćenjem resursa.
Koliko ste dugo pripremali program „Upravljanje muzejskim zbirkama”?
Posljednje četiri godine sam univerzitetski predavač u SAD-u iz oblasti upravljanja muzejskim zbirkama, tako da već imam dobar smisao za strukturu obrazovnog programa. Ono što je svakako najvažnije za predstavljanje ovakvog programa u Srbiji jeste da ga ja prilagođavam kontekstu u kome se sprovodi, te edukacija i obuke uzimaju u obzir sva ovdašnja pitanja i od značaja su za etos, pojedince, resurse i okolnosti ovog područja. Volim da se dobro spremim unaprijed, ali takođe volim i da dio plana obuke bude otvoren da bih mogla da se prilagodim ljudima kojima predajem. Sada imamo polaznike iz šest zemalja regiona, uključujući i Crnu Goru. Njihov doprinos je veliki, te kroz njihovo učešće i povratne informacije mogu da unapređujem svoj pristup. To je živ proces koji traje.
Kakav ste utisak stekli o profesionalcima iz Srbije koji upravljaju muzejskim zbirkama? Na kojem je nivou njihovo znanje?
-U Srbiji ne postoje određene osobe koje se bave samo upravljanjem muzejskim zbirkama. To je ono na šta cilja moj program. Ovdje postoji tradicionalni model kustosa i konzervatora koji moraju da brinu za sve potrebe svojih zbirki. Ali, u stvarnosti, kustos je obično istoričar umjetnosti čiji je posao da tumači umjetnost, dok je posao konzervatora da konzervira i restaurira umjetnička djela. U proteklih 10 godina u SAD-u su muzeji počeli da prepoznaju potrebu za obučenim profesionalcima koji mogu predstavljati most između ove dvije visokospecijalizovane pozicije – nekoga ko svakodnevno obavlja razna zaduženja vezana za zbirku. To je osoba koja dokumentuje zbirku, pravilno je priprema za odlaganje, nadgleda i zbirku i prostorije za odlaganje, prati je, premješta je u okviru muzeja i pomaže u procesu postavljanja izložbi. Mislim da su kustosi i konzervatori u Srbiji, kao i u Crnoj Gori, visokokvalifikovani i vrhunski stručnjaci u svojim poljima. Potrebna im je veća podrška, jer upravljaju velikim brojem predmeta, u isto vrijeme obavljajući svoje osnovne poslove.
(Izvor:Dan)