Ovaj “biološki komandni centar” zadužen za proces starenja otkriven je u hipotalamusu, dijelu mozga koji se nalazi duboko u njegovoj unutrašnjosti, a kod ljudi je otprilike veličine oraha.
Nizom eksperimenata, istraživači su utvrdili da život miševa mogu da produže za petinu, a da životinje pritom ne pate od slabosti mišića, gubitka koštane mase i problema sa pamćenjem koji su u starosti uobičajeni.
Osi što podužava život, intervencija sprečava i gubitak koštane i mišićne mase, gubitak pamćenja i nastanak drugih staračkih tegoba
Ovaj rad otvara fantastičnu perspektivu za razvoj medikamanata koji bi usporili prirodni proces starenja i produžili život ljudi, ali i koji bi, što je još važnije, spriječili bolesti koje se sa poodmaklim godinama javljaju, kao što su dijabetes, srčana oboljenja i Alchajmerova bolest.
- Pristalica sam ideje da je starenje nešto više od pasivnog pogoršanja stanja tkiva tokom vremena. Ono se odvija kontrolisano i njime se može manipulisati. Ovo je veliki probj u tom smislu - tvrdi Dongseng Kaj sa Medicinskog koledža Albert Ajnštajn u Njujorku u intervjuuu za britanski list “Gardijan”.
U tekstu objavljenom u stručnom časopisu “Nejčer”, naučnici su opisali istraživački proces koji ih je doveo do onoga za šta vjeruju da je tjelesni mehanizam za kontrolu procesa starenja. Otkrili su, naime, da hemikalija nazvana NF-kB u mozgu miševa postaje aktivnija kako ovi stare. Kada su tu supstancu blokirali, miševi su živjeli do 1.100 dana, u poređenju sa 600 do 1.000 dana, koliko iznosi uobičajeni životni vijek zdravog miša. Ako je dejstvo NF-kB pojačano, miševi nisu živjeli duže od 900 dana.
Bolesti povezane sa starenjem uskoro bi mogle postati prošlost
Testovi sprovođeni tokom šest mjeseci pokazali su i da su miševi bez NF-bK imali više koštanog i mišićnog tkiva, zdraviju kožu, i da su bolje učili od onih s normalnom količinom ove supstance.
Dalji rad je pokazao da NF-bK snižava nivo hormona nazvanog GnRH, koji igra ključnu ulogu u plodnosti i proizvodnji spermatozoida i jajnih ćelija. Pokušali su da miševima daju injekcije GnRH, što je takođe dovelo do produžetka njihovog života, pa čak i do rasta novih neurona u mozgu.
Ideja da se na starenje u principu može uticati hormonima koji se proizvode u mozgu veoma je važna za naučnike. Imajući u vidu brojna dejstva ovih hormona, njihovo djelovanje će, međutim, morati da bude pažljivo proučeno prije nego što se eventualno nađu u upotrebi za kliničko liječenje bolesti povezanih sa starošću, kao što su dijabetes, srčana oboljenja i Alchajmerova bolest.
(Izvor: Blic)