Svi koji imaju tu sreću da žive u djelovima Zemljine kugle na kojoj ima snijega, obožavaju da prave Snješka Bjelića. Međutim, da li ste se ikada zapitali kako je ovaj trend nastao?
Prva pisana dokumenta koja spominju Snješka Bjelića potiču iz 16. vijeka, a pored toga što je ovog sniježnog loptastog lika spominjao Vilijam Šekspir, dječje pjesmice nastale u Lajpcigu 1770. godine, takođe spominju Snješka.
Međutim, neki istoričari kažu da je Snješko bio fenomen veoma dobro poznat i tokom Srednjeg vijeka, a da su brojne sklupture od snijega pravljene, kao vid umjetnosti. Čak se kao majstor vajanja skulptura od snijega spominje i čuveni Mikelanđelo.
Snješko Bjelić kroz istoriju
Urbana je legenda da je prvi Snješko Bjelić kakvog danas poznajemo nastao u 19. vijeku u SAD. Ipak, Bob Ekštajn, “stručnjak za Snješka” našao je ilustracije iz atlasa “Petits Voyages” u kojima se opisuju putovanja holandskog moreplovca Viljema Barenca, koji je pokušavao da pronađe sjeverni put do Indije i Kine. Ipak, nije uspio u svojoj namjeri, ali je zato Berencovo more podsjetnik na njegovu hrabrost.
Bilo kako bilo, u ovom atlasu Bob je pronašao i ilustracije Snješka Bjelića. Prvi koji je u svojim djelima ostavio prikaz ljudske figure od snijega bio je Danijel Nikolaus Chodoviecki, na kojima je prikazao tadašnjeg Snješka sa motkom odnosno metlom. Čovekolike figure od snijega u to vrijme bile su simbol surove zime, a Snješko je bio vojnik mraza i hladnoće.
Kraljica Viktorija i čestitke
Tokom vladavine, kraljica Viktorija je uvela tradiciju slanja božićnih čestitki, pa je tako nastao i današnji simbol Snješka Bjelića. Vremenom, Snješko je postajao sve deblji i dobroćudniji, a dodavani su mu elementi poput uglja, šargarepe, šala i lonca na glavi.
Tek početkom 20. vijeka, Snješko Bjelić postao je dio zismke dječje idile, a u nekim zemljama se on i dalje vezuje za proslavu zime, prvog snijega.
Današnji Snješko
Danas, Snješko se rado pravi u svim zemljama u kojima pada snijeg. Umjesto očiju, usta i dugmadi stavljaju mu se kamenčići, ugalj ili karanfilići, a za ruke postavlja se metla, motka ili grana.
U Velikoj Britaniji, Snješko se najčešće pravi od dvije kigle, dok se u SAD pravi od tri. U Litvaniji, Snješko ima naziv “čovjek bez mozga”, a tokom protesta 2005. Litvanci su oko parlamenta postavili 141 Snješka, po jednog za svakog člana parlamenta.
U nekim djelovima svijeta, postoji tradicija dolaskom proljeća, da, ukoliko se snijeg nije otopio, pravi se snješko koji se zatim tuče (kao pinjata) kako bi se otjerala zima.
Sada već poznati svijetleći Snješko u Bijelom Polju
Najveći Snješko
U američkoj saveznoj državi Mejn 2008. godine napravljen je najveći snješko na svijetu, visok 37,2 metara, a prethodno najveći gospodin Belić napravljen je u istom mjestu 1999. godine.
Izvor:Srbijadanas
Komentari