11 ključnih simptoma koji ukazuju na trudnoću
ilustracija

11 ključnih simptoma koji ukazuju na trudnoću

Ginekolozi su napravili listu od 11 ključnih simptoma koji ukazuju na to da ste možda trudni. Ukoliko imate neke od sljedećih simptoma, trebalo bi da se javite ljekaru, kako biste bili potpuno sigurni.

Svaka žena koja pokušava da zatrudni zna da su dvije nedelje između ovulacije i prvog dana menstrualnog perioda, dug vremenski period kako bi se sačekala potvrda trudnoće, piše "Medical News Today".

Naime, žene mogu da dožive simptome trudnoće ubrzo nakon što dođe do implantiranja jajne ćelije u materici, što se dešava između 8. i 14. dana nakon ovulacije. Do osme sedmice od začeća, oko 90 odsto žena će doživjeti simptome trudnoće.

Znaci koji upućuju na trudnoću i predmenstrualni simptomi su vrlo često slični i nejasna je granica između njih, što ostavlja mnoge žene u dilemi. Osim toga, važno je istaći da nisu sve žene doživjele tipične simptome trudnoće. Ukoliko sumnjate da ste trudni, važno je da što prije počnete da praktikujete zdrav način života i da porazgovarate sa svojim ljekarom.

Izostanak menstruacije

Izostanak menstruacije je jedan od ranih znakova trudnoće, ali takođe treba naglasiti da blago krvarenje u ovom periodu može biti normalno.

Jutarnja mučnina

Jutarnja mučnina je vrlo čest simptom kod žena u ranoj fazi trudnoće. Međutim, neke žene nisu imale mučninu, a druge su imale intenzivne tegobe. Mučnina može početi već od pete sedmice trudnoće, ali je najčešća u osmoj.

Promjene na dojkama

Promene na dojkama, naročito tokom prve trudnoće, mogu poslužiti kao rani pokazatelj trudnoće. Dolazi do povećanja tkiva dojke, što je svojevrsna priprema tijela za proizvodnju mlijeka. Vene na grudima postaju vidljivije, a bradavice postaju tamnije. Grudi i bradavice takođe mogu da postanu bolne i osjetljive na dodir.

Učestalo mokrenje

Često uriniranje počinje da se javlja u ranoj trudnoći. Uzrokovano je rastom ploda, kao i hormonskim promjenama koje povećavaju cirkulaciju krvi u regiji karlice. Mnoge žene doživljavaju recidiv ovog simptoma i tokom drugog tromjesečja. Ako mokrenje postane bolno ili ako mislite da imate infekciju urinarnog trakta, obratite se ljekaru.

Umor

Umor, vrtoglavica i mučnina su uobičajeni rani znaci trudnoće. Tokom rane trudnoće normalno je da se osjećate umorno, a žene koje su trudne treba da imaju redovan san, da jedu zdravu hranu i da nastave redovno da vježbaju.

Grčevi

Grčevi u trudnoći su vrlo slični onim koji se javljaju tokom menstruacije. Blago grčenje u regiji abdomena bez krvarenja je normalno u prvom tromesečju i rezultat je širenja materice. Ipak, ako ste u poodmakloj trudnoći i ako doživljavate intenzivne grčeve ili vaginalno krvarenje, potražite medicinsku pomoć.

Zapušenost nosa

Iako ne djeluje kao ozbiljan simptom, zapušenost nosa je često previđeni rani simptom trudnoće. Kako se snabdijevanje krvlju povećava, blago oticanje nazalnih prolaza može dovesti do zapušenja nosa.

Afinitet i averzija prema hrani

U trudnoći zna da dođe do povećanog apetita, ali takođe može da dođe i do potpune averzije prema nekim namirnicama. Trudnica treba sama da napravi procjenu šta joj se sviđa i te namirnice treba da jede.

Promjene raspoloženja

Nenadne promjene raspoloženja mogu biti povezane s hormonalnim promjenama, umorom i stresom u ranoj trudnoći. Normalno je da se kod trudnice javlja emocionalna osjetljivost i da se osjete nagle fluktuacije raspoloženja. Ako promjene raspoloženja ometaju vaš svakodnevni život i odnose, potražite stručnu pomoć.

Osjetljivost na svijetlo

Jedna od čudnijih pojava kada je riječ o trudnoći je svakako i osjetljivost na svijetlo.

Glavobolje

Isto tako, glavobolje su vrlo česte u trudnoći.

Izvor: Klix.ba

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.