Ministar vanjskih poslova Turske Ahmet Davutoglu u posjeti Sarajevu izjavio je da Turska "nikada neće zaboraviti šehide i bratsku Bosnu i Hercegovinu".
"Oni će živjeti u našim srcima", kazao je on tokom posjete Memorijalnom kompleksu Kovači.
Davutoglu će se kasnije u srijedu sastati sa ministrima vanjskih poslova Srbije i BiH, Ivanom Mrkićem i Zlatkom Lagumdžijom.
Sarajevski sastanak šefova diplomatija tri zemlje predstavlja pripremu za trilateralni balkanski samit predsjednika Srbije, BiH i Turske, koji će biti održan 14. i 15. maja u Ankari, navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Srbije.
Osim predstojećeg trilateralnog sastanka, šefovi diplomatija razmotrit će političku situaciju u regiji i ekonomsku saradnju tri države.
Davutoglu i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović su na sarajevskom Memorijalnom kompleksu Kovači odali počast šehidima BiH i prvom predsjedniku BiH Aliji Izetbegoviću.
Obnovljena tekija
Potom su otvorili info pult u Memorijalnom kompleksu Kovači, koji je urađen iz donacije turskog grada Burse i u saradnji sa sarajevskom Opštinom Stari grad.
Davutoglu i Izetbegović su obišli i novosagrađenu Mevlevijsku tekiju, koja je ponovo izgrađena uz finansijsku pomoć turske opštine Selcuk i putem Turske agencije za međunarodnu saradnju i razvoj (TIKA).
Prvu zaviju (konačište u stilu tekije) sagrađenu u Sarajevu podigao je Isa-beg Ishaković 1462. godine na obali Miljacke. Od princa Eugena, 1697. godine pored 120 džamija uništena je i Mevlevihana, nakon čega je 1781. godine Vedžihi-paša ponovo izgradio zajedno s džamijom.
Inače, derviški mevlevijski red je nastao poslije smrti Mevlane Dželaluddina Rumija. Njegovi pripadnici prepoznatljivi su i po svom plesu "sema", tokom kojeg kružeći slave i veličaju Boga. Iz turskog grada Konje se ovaj red proširio po cijeloj Turskoj i dijelovima zapadne Azije.
Mevlevijska tekija u Sarajevu je srušena 1957. godine. Sada je ponovo sagrađena u sarajevskom naselju Kovači na lokalitetu ispod Žute tabije koji je dodijelila Opština Stari Grad.
Tekija će djelovati pod nazivom Balkanski mevlevijsko-istraživački centar.
(Izvor:AlJazeera)