"Reafirmišući svoje nacionalno ime, o čijem je istorijskom utemeljenju napisano na stotine naučnih radova, stvorene su formalne pretpostavke da se započne sa reafirmacijom bošnjačke kulture i tradicije kao i pravnim regulisanjem statusa Bošnjaka u Crnoj Gori.
U formalno – pravnom smislu, prepoznavanjem Bošnjaka u preambuli Ustava iz 2007. godine te Bosanskog jezika kao jezika u službenoj upotrebi, dobili smo prve benefite vraćanja nacionalnog imena od kojih je ovim prvim, ustavnim priznavanjem nacionalnog imena Bošnjak, prestala zvanična, ustavna asimilacija Bošnjaka kroz dodjeljivanje nacinalnog imena Musliman kojim je na najbrutalniji način Bošnjacima oduzeto njihovo viševjekovno ime i sa imenom kultura, tradicija i nacionalna autohtonost i utemeljenost", navode iz Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori.
Činjenica da i danas u Crnoj Gori imamo značajan broj ljudi koji u kulturno – istorijskom smislu nedvismisleno pripadaju bošnjačkom nacionalnom biću ali se kako kažu iz Bošnjačkog vijeća, izjašnjavaju kao Muslimani ili Crnogorci (islamske vjeroispovijesti) "govori o značaju jedne ovakve deklaracije ali i o snazi asimilatorskih procesa kojima se Bošnjaci moraju oduprijeti svojom nacionalnom sviješću i jedinstvom".
"U to ime Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori svim Bošnjacima čestita Dan Bošnjaka u Crnoj Gori sa željom da ga obilježimo u miru, zdravlju i sreći! Nastavićemo zajedničkim naporima, okupljeni oko ideje jedinstva raditi na očuvanju identiteta i promociji kulture bošnjačkog naroda pozivajući sve bošnjačke političke, nevladine i druge organizacije kao i pojedince da daju svoj doprinos afirmaciji bošnjačke kulture i tradicije", zaključuje se u saopštenju.
Komentari