“Identifikovali smo hemijske dokaze postojanja “temelja” stjenovitih planeta. Kada su ove zvijezde rođene one su oformile planete i postoji dobra šansa da trenutno sadrže nešto od tog materijala. Dokaz tome je postojanje stjenovitih ostataka – u najgorem slučaju je stjenovita koliko i najprimitivnija takva tijela u Sunčevom sistemu”, naveo je u saopštenju naučnik Džej Farihi, sa Univerziteta Kembridž, prenio je portal “Spejs”.
Većina zvijezda, uključujući naše Sunce, okončaće svoje živote kao gusta i nejasna zvjezdana jezgra, zvana bijeli patuljci. Naučnici tragaju za znakovima formiranja planate u ovim tipovima zvijezda u jatu Hajdiz, grupi u sazviježđu Bika koja sadrži zvijezde stare 625 miliona godina.
Atmosfera bijelih patuljaka je obično veoma “čista”, a teži elementi
su u jezgru. Međutim, u atmosferi dvije mrtve zvijezde u jatu Hajdiz
otkriven je “zagađivač” - silicijum, glavni sastojak stjenovitih
materijala koji su formirali Zemlju. Takođe su uočeni niski nivoi
ugljenika.
Područje oko zvjezdanog jata Hajdiz
“Na osnovu odnosa silicijuma i ugljenika u našoj studiji, možemo da kažemo da je ovaj materijal u osnovi kao na Zemlji”, naveo je Farihi.
Smatra se da je ta materija ostatak stjenovitih planeta koje su se oformile kada su zvijezde rođene. Nakon što su postale bijeli patuljci, ostaci iz njihovih asteroidnih pojaseva možda su odgurnuti u orbite zvijezda. Izlomljen gravitacijom bijelih patuljaka, ostaci su počeli da kruže oko mrtvih zvijezda u prstenu koji je izvrnuo materijal, kažu naučnici.
Smatra se da zvjezdana jata u principu ne sadrže planete. Od 800 poznatih egzoplaneta, svega četiri kruže oko zvijezda u ovim gusto “naseljenim” stelarnim područjima, uključujući jednu u jatu Hajdiz.
Novo istraživanje ukazuje da je formiranje planeta u zvjezdanim jatima možda uobičajenije nego što se prethodno mislilo.
(Izvor: Blic)