U dokumentu u kojem su predstavljene prošlogodišnje aktivnosti koje se tiču razvoja i zaštite prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, između ostalog, pojašnjeno je da je u ovim slučajevima povrede nacionalnih osjećanja bilo 32 oštećenih, piše Pobjeda.
Nije detaljno precizirano o kakvim je konkretno incidentima riječ.
Statistika
Statistika pokazuje da je ovakvih prekršaja bilo nešto manje u 2017. godini, kada je registrovano 28 prekršaja, koji se odnose na vrijeđanje nacionalnih osjećanja.
"Prekršaje je počinilo 29 osoba, dok je njih 16 oštećeno", navedeno je u dokumentu.
Podsjetili su da je Zakonom o javnom redu i miru u članu 19 propisano da će se za prekršaj ,,ko na javnom mjestu govorom, natpisom, znakom ili na drugi način vrijeđa drugog po osnovu nacionalne, rasne ili vjerske pripadnosti, etničkog porijekla ili drugog ličnog svojstva, kazniti novčanom kaznom od 250 do 1.500 eura ili kaznom zatvora do 60 dana“.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava saopštilo je i podatke za prošlu godinu na kojem su jeziku u lične karte crnogorski državljani unosili svoje podatke, od jezika koji su u službenoj upotrebi - crnogorski, srpski, bosanski, albanski ili hrvatski jezik. Kako navode, ime i prezime unešeno je ,,samo na jeziku podnosioca zahtjeva“, pa je na crnogorskom – latinici bilo 80.339 ovih ličnih dokumenata, a na crnogorskom - ćirilici 953, dok je na srpskom jeziku bilo njih 3.131, na bosanskom 386, albanskom 1.173 i na hrvatskom 127.
Pojasnili su i na koji način su građani unosili podatke o imenu i prezimenu u pasošima.
Pasoši
"Podaci o imenu i prezimenu unijeti su u pasoš na zahtjev podnosioca zahtjeva na jezicima u službenoj upotrebi, i to: crnogorski - latinica 72.284; crnogorski - ćirilica - 526; srpski jezik – 1.784; bosanski - 424; albanski – 1.481 i hrvatski 117", istaknuto je u ovom izvještaju.
Komentari