Prije kuvanja i farbanja, vaskršnja jaja moraju da budu sobne temperature, a u vodu za kuvanje obavezno stavite kašiku sirćeta i kašiku soli.
Prva tehnika je - starinska: farbanje u lukovini
Sve što vam je potrebno su najlon čarape, ljuska od crnog luka i travčice kojim želite da prošarate jaja. Postupak je vrlo jednostavan. Ukoliko nijeste skupljali ljusku od luka za potrebe Velikog petka, uvijek možete da odete do obližnje pijace i da pazarite lukovinu. Kako biste što preciznije nalijepili biljku na jaje, možete je pre toga malo pokvasiti vodom.
Kada to uradite, uvucite jaje u čarapu i zavežite je da travka ne bi spala sa jajeta. Tako uradite sa svakim jajetom ponaosob, a ukoliko ne želite nikakve šare na jajetu, možete ga samo direktno ubaciti u lukovinu.
Ubacite lukovinu i unaprijed spremljena jaja u vodu i kuvajte oko sat vremena.
Naravno, što više lukovine stavite, to će boja biti intenzivnija. Ukoliko se odlučite za ovu tehniku, vrijeme je da pošaljete svoju dječicu na obližnju livadu kako bi vam ubrala travke kojima ćete ukrasiti jaja.
Dodatno ukrašavanje
Jaja, nakon nanošenja farbe, možete da ukrasite i dodatnim tehnikama. Sličice, šljokice, gel u boji samo su neki od načina kojima možete da se pozabavite. Samoljepljive sličice nikada nisu najsjajnije rješenje jer se one u većem broju slučajeva presaviju i ne zalijepe dobro, pa jaje ne izgleda besprekorno. Međutim, ukoliko imate malo dijete, ova zanimacija će mu biti toliko zabavna da vam nesavršenost jaja neće ni pasti na pamet.
Zanimljiv način ukrašavanja, a istovremeno vrlo brz i jednostavan je takozvani “Obuci jaje” fazon. Plastične kesice navučete na jaje i potom kašikom spustite jaje u vrelu vodu. Plastika se savije automatski i za tren oka dobili ste obučeno jaje sa vrlo zanimljivim motivima. Takođe, možete i crtati razne šare pomoću gela, voska ili boja u epruvetama. Izbor je vaš, pitanje je samo koliko imate vremena, živaca i kreative za tako nešto.
Jedan od popularnijih načina farbanja jaja je taj da se kuvaju u ljusci crvenog luka s motivima djeteline, lišća i sl., a sve to u starim najlonkama. Takođe možete makazama sitno isjeckati ljusku od crnog i bijelog luka. Jaje prekriti tako nasjeckanom ljuskom pa zamotati u čarapu. Dobićete lijep mermeran izgled. Može i kombinacija crvenog i bijelog luka. To je kombinacija jednostavnog, uspješnog, prirodnog i jeftinog.
Ukoliko želite jaja samo za ukras najbolje ih je izduvati. Za pravilno izduvavanje jaja potrebno vam je: nekoliko većih i čvršćih čioda, jedan tanak šrafciger, špric za injekcije, šaranje torti ili ispiranje uha, tanka igla za pletenje i nekoliko drvenih čačkalica.
Izrada: probušite jaje prvo gore, a zatim dolje tankom čiodom. U rupicu stavite vrh šrafcigera i polako proširujte pažljivim okretanjem šrafcigera. To isto ponovite i na donjem kraju jajeta. Iglom za pletenje probušite bijelu pokožicu, zatim polako uvucite iglu šprica u gornju rupicu i ubacite vazduh u jaje. Pod pritiskom sadržina jajeta će iscuriti na drugu stranu. Možete to isto uraditi izduvavanjem na usta. Ljusku dobro operite spolja i iznuta i ostavite je da se dobro osuši. Ovako pripremljene ljuske možete oslikavati svim vrstama boja.
Cvijetni motivi
Ako cvijetni motiv sa poslužavnika ili tanjira želite da prenesete na uskršnje jaje, prvo crtež pomoću providne hartije precrtajte, a zatim ga olovkom prenesite na ljusku. Dalje nastavite sa islikavanjem pomoću tempera pomješanih sa žumancetom koje vam je ostalo od izduvanih jaja. Prvo islikajte jednu stranu i ostavite da se dobro osuši, a zatim i drugu. Pozadinu ostavite ili bijelu ili je obojte bojom koju želite.
Bilo da se jaja farbaju prirodnim ili vještačkim bojama, svake godine uoči Uskrsa domaćice se trude da nekim novim motivom ili nijansama ukrase uskršnja jaja. Pored tradicionalnih recepta za farbanje u lukovini sa listovima djeteline, peršuna ili paprati, evo još nekoliko interesantnih, koji mogu da učine da za ovogodišnji trud dobijete sve pohvale vaših najmilijih.
1. Mramorna - Ljuske crnog ili bijelog luka isjeckati na komade. Jaje pokvasiti, uvaljati malo u ljuske i umotati u aluminijumsku foliju ili u tanku najlon čarapu. Kuvati u šerpi sa bojom.
2. Gumice za teglu vezati unakrsno u svim pravcima preko jajeta i farbati.
3. Oblici - Izrezati čvršću ljepljivu traku na trakice, tačkice, kvadratiće, trougliće, cvjetiće, slova, pa lijepiti po kuvanim jajima. Staviti ih u najlon čarapu i farbati u željenoj boji.
4. Džak – Jaje uviti u parče mrežastog džaka od krompira, luka, narandži ili limuna, čvrsto vezati koncem i kuvati u boji.
5. Tradicija - Provjereno dobre su prirodne boje za jaja koje se dobijaju od ljuske crnog ili crvenog luka, cvekle, orahovog lista, gospinog cvijeta, soka od zove. Ukrasiti se mogu sličicama ali i biljkama koje imaju dekorativan list kao što su peršun, djetelina, paprat… Ako jaja kuvate u lukovini možete da dodate u vodu i razno aromatično bilje koje daje lijep ukus.
6. Ulje - U manju posudu sa farbom za jaja doliti par kapi ulja. Kuvana jaja spustiti i brzo okretati.
7. Mrvice - Kuvano jaje premazati lijepkom i uvaljati u šarene dekorativne mrvice ili prezlu.
8. Šljokice - Četkicom nanijeti lijepak na određene djelove jaja i uvaljati ih u srebrne šljokice za lice i tijelo.
9. Krep papir - Isjeći krep papir po mogućnosti tamnijih boja i isjeći na tanke ali dugačke trake. U njih umotati kuvana još topla jaja i pažljivo ih spustiti u posudu sa hladnom vodom u koju je stavljena jedna kašika sirćeta, da se papir dobro prilijepi. Izvaditi i ostaviti da se osuši, ali ne treba čekati da se papir skroz stegne. Najbolje je koristiti više nijansi odjednom, crvenu, žutu, plavu, zelenu… jer se dobijaju nesvakidašnje šare.
10. Brzo i lako - U kesu za zamrzivač sipati nekoliko kapi prehrambene tečne boje, može i više nijansi istovremeno, ubaciti kuvano jaje unutra i tapkati ga dok ne dobijete željenu boju i motiv.
11. Izgrebano jaje - Ako se jaje ne farba ravnomjerno, negdje boja uhvati jače a negdje manje, izvadite ga iz farbe i žicom za sudove ili nožem izgrebite još malo ljusku i vratite u istu ili neku svjetliju boju.
12. Bubamara - Ofarbati jaja u željenu boju, najbolje crvenu. Umutiti jedno bjelance viljuškom i četkicom praviti tufne na ofarbanom jajetu. Uvaljati u mak.
13. Kanap dužine 30 cm potopiti u koncentrovanu farbu za jaja. Namočen kanap obmotati oko jajeta u raznim pravcima. Uzeti drugi kanap, namočiti u drugu boju i ponoviti postupak onoliko puta koliko nijansi želite da dobijete na jajima.
14. Čipka - Jaja skuvati, obmotati najbolje najlon čipkom, dobro je zategnuti preko jaja ali ne previše da ne pukne, i spustiti u pripremljenu boju.
15. Jaja na pari - Tvrdo skuvana jaja ocijediti od vode. U širu posudu sipajte oko 2 – 3 cm vode, na šerpu staviti cjediljku, đevđir ili neku sličnu rešetku. U nju poređajte skuvana jaja, preko njih neravnomjerno pospite raznobojne farbe u prahu za jaja pa sve dobro zatvoriti krpom da para ne može da izađe iz posude. Kuvati na umjerenoj vatri 10-ak minuta i dobićete neobično našarana jaja.
16. Tempera - Ako želite da oslikate već ofarbana jaja, u plitkoj činijici razblažite tutkalo, tako da voda bude samo blago zamućena. Još topla jaja uroniti u ovaj rastvor. Kada se osuše oslikati ih motivima po želji temperama.
17. Zrnevlje - Kuvana jaja mogu se premazati lijepkom ili bjelancetom i uvaljati u kombinaciju pšenice, pirinča, i drugog zrnevlja. Preko toga može da se naprska zlatni ili neki drugi lak.
18. Voštane boje - Skuvana jaja iscrtati voštanim bojama pa tek onda farbati u željenu boju. Na ispisanim mjestima farba se neće uhvatiti.
19. Svila - isjecite stare svilene marame ili kravate na komade tako velike da mogu da obmotaju jaja. Šaru lijepo namjestiti jer će se kuvanjem potpuno preslikati na jaje. Voditi računa da se štampana strana tkanine okrene prema jajetu. Čvrsto umotati u gazu, staru jastučnicu ili sličnu pamučnu tkaninu, vezati gumicom. Kuvati 20 minuta u vodi u koju su dodate tri kašike sirćeta.
20. Stikeri - već ofarbana jaja možete ukrasiti manjim stikerima, najbolje onima sa štrasom.
Foto: Stil.kurir.rs
Komentari