Virtualna kampanja za hrvatske izbore
Virtualna kampanja

Izbori u Hrvatskoj

Virtualna kampanja za hrvatske izbore

Predizborna kampanja se preselila, uglavnom, u virtuelni svijet, pa kandidati sve što urade u kampanji - odmah stavljaju na društvene mreže.

Za sedam dana u Hrvatskoj se održavaju lokalni izbori. Kampanja je u punom zamahu, a većina kandidata sve više koristi društvene mreže. Skupljaju prijatelje na Facebooku, teiteru, dijele sadržaje na Youtubeu.

Stručnjaci upozoravaju na to da, iako ovakva kampanja dopire do najvećeg broja ljudi, moguće su i zloupotrebe.

Na centralnom zagrebačkom trgu uobičajena je slika pred izbore. Potencijalnim biračima dijeli se hrana, olovke i, naravno, mnogo obećanja.

Zagrepčaka Božica o izborima se informiše putem interneta. „Imam Facebook, tamo pročitam sve što me interesuje", kaže ona.

I njena sugrađanka Janja odgovara slično. Kaže: „Čitam malo na internetu i tako. Malo se podučavam s time, nisam baš još sve usavršila, al' super je."

Danica je išla prije dvije godine na kurs kompjutera: "Čujte, ja živim ipak u ovom vremenu, i s ovim vremenom, moram imat pojma, to se mora."

Ozbiljan biznis

Predizborna kampanja se tako preselila, uglavnom, u virtuelni svijet. A u tom svijetu su svi oni koji žele biti gradonačelnici. Gdje su u kampanji bili i šta su radili - odmah stavljaju na društvene mreže. Komuniciraju. Lajkaju ih.

Danas je to ozbiljan biznis, nema kampanje bez interneta. Ali, za uspjeh je, kaže stručnjak za odnose s javnošću Krešimir Macan, osim stavljanja statusa i sadržaja važno i plaćati oglase na društvenim mrežama, primjerice facebooku.

„Oni koji su krenuli kasno radit, sad imaju problem da čak i ne mogu platit. Sad je skupo, sad je lajk 10 kuna u kampanji, prije vam je bio 10 lipa, ako ste plaćali oglas. Ne može vam nitko jamčit da će vam lajk pretvorit u glas na izborima, ali ako to ima protivnik, vi nemate - niste moderni. Ako ne pričate dvosmjerno sa biračima - niste moderni", kaže stručnjak za odnose s javnošću Krešimir Macan.

Moderne tehnologije sve su promijenile. Zna to dobro i kompjutorski stručnjak Lucijan Carić. Ali, lakoća komuniciranja krije i opasnosti, poput lažnih profila.

„Imate pet profila koji su vi, a niste vi. Onda tu morate malo krčit šumu, što nije jednostavno. Nije jednostavno ni pravno, najviše zbog jurisdikcije, jer u biti mislim da vam hrvatski organi ne mogu pružit apsolutno nikakvu zaštitu" . kaže komjuterski stručnjak Lucijan Carić.

Osim toga, profil može biti napadnut neugodnim pitanjima i komentarima protivnika.

„Pa onda ljudi pribjegavaju tome da obrišu te komentare na Facebooku. Ako to rade, ne moraju u biti ni otvoriti profil, znači da uopšte ne shvataju čemu taj medij koristi. Onda im je najbolje da plate onaj billboard uz cestu i nadaju se najboljem", kaže Carić.

A najboljem se u ovom trenutku nada 2.239 kandidata koji žele postati gradonačelnici, načelnici ili župani.

(Izvor:AlJazeera)