Prošle godine trećina novih automobila kupljenih u Norveškoj bila je na električni pogon. Iako Norveška svoju ekonomiju bazira na nafti, to je zemlja koja je daleko odmakla na putu zaštite životne sredine.
U Norveškoj je martu prodato oko 10 hiljada i 700 vozila na električni pogon. Za tri hiljade više od vozila koja pokreće gorivo.
Dok u Norveškoj na mjesečnom nivou govore o petocifrenim brojkama, u Crnoj Gori, kada su električni automobili u pitanju, još smo na dvocifrenom broju, pokazuju podaci MUP-a.
”U Ministarstvu unutrašnjih poslova registrovano je 99 vozila na električni pogon”, saopšteno je iz MUP-a za TVCG.
Ne samo što imamo malo električnih automobila nego smo tek odnedavno dobili javni punjač za ta vozila. Korišćenje punjača je za sada besplatno.
”Prvi javni punjač smo postavili na Svetom Stefanu u sklopu Aman risorta. Tamo mogu vlasnici električnih automobila da dođu i napune svoj električni auto strujom”, kaže Vuk Vukašinović, iz Telekoma.
Električni automobili imaju nekoliko prednosti. Prije svega, ne zagađuju okolinu, imaju bešuman rad, troše malo energije...
Sa druge strane, imaju i mane. Na prvom mjestu to je vrijeme punjenja baterije.
”One koje mi pozicioniramo u Crnoj Gori su punjači gdje se baterija puni od sat i dvadeset do sat i četrdeset. Pričamo o regularnoj bateriji koja prolazi oko 300 km”, naveo je Vukašinović.
Problem može da bude i cijena električnih automobila.
Tako je cijena novog golfa na elektični pogon 40.000 eura, dok takav dizel možete da kupite za 17 do 18 hiljada eura.
No, u razvijenim zemljama vlasnici elektromobila imaju veći broj olakšica, pa im i visoka cijena lakše padne.
U Crnoj Gori i olakšica je manje.
“Za vozila na električni pogon, u postupku registracije, ne plaća se porez na upotrebu putničkih motornih vozila, koji se plaća godišnje prema radnoj zapremini motora”, saopšteno je iz MUP-a.
Izvor: Portal RTCG/TVCG
Komentari