Taj je naziv dobila zbog korijena koji podsjeća na kandžu. Upravo se taj dio neobičnog izgleda primjenjuje u liječenju. Afrička plemena već hiljadama godina koriste đavolju kandžu kao sredstvo protiv bolova, za liječenje kožnih tegoba i kao pomoć kod poroda.
Njome liječe i visoke temperature konzumirajući njen čaj ili prah.
Za njeno širenje u Evropu zaslužan je nemački ljekar Oto Hajnrih Volk, koji se uvjerio u ljekovitost biljke dok je živio u Namibiji tokom Drugog svjetskog rata. Posmatrao je šamana kako ovom biljkom liječi teško ranjene hotentotske ratnike, a zatim je otkrio gde šaman bere đavolju kandžu.
Otada se biljka proširila po Evropi i postala popularna za liječenje brojnih tegoba, ali prvenstveno artritisa i reume.
Primena đavolje kandže
Ljekovita svojstva vražje kandže:
smanjuje upale
otklanja bolove
snižava temperaturu
ublažava alergije
poboljšava probavu
pomaže u izgradnji hrskavice
Danas se od svih evropskih zemalja đavolja kandža najviše koristi upravo u Njemačkoj.
Njemačka je zvanično odobrila đavolju kandžu za liječenje artritisa, bolova u krstima, koljenu i kuku, te kao sastojak brojnih antireumatskih lijekova. Đavolja kandža koristi se kao lijek za osteoartritis, reumatoidni artritis, giht i tendinitis.
Ova biljka takođe snižava temperaturu i ima protivupalna svojstva, što je čini korisnom kod gripa, prehlada i različitih infekcija.
U nekim evropskim zemljama primjenjuje se kao prirodna zamjena kortikosteroidima. U ovu svrhu koriste se injekcije tečnog ekstrakta đavolje kandže. Povoljna je i za starije osobe, jer normalizuje rad srca, nivo holesterola u krvi i probavu.
Prirodna alternativa antireumatskim lijekovima
Postoji sve više dokaza da đavolja kandža pomaže u brzom uklanjanju bola uzrokovanog upalnim procesima u zglobovima. Smatra se da je po djelotvornosti jednaka brufenu.
Poznato je da antireumatski lijekovi škode sluznici želuca. Suprotno tome, đavolja kandža blagotvorno djeluje na želudac. Budući da moderna medicina nema sredstvo koje bi izliječilo osteoartritis, đavolja je kandža zlatno pomagalo kod ove bolesti, jer osim što smanjuje upalu i bolove, pomaže i u izgradnji hrskavice.
Njeno je djelovanje pojačano u kombinaciji sa sveprisutnim glukozaminom i kondroitin sulfatom.
Istraživanja đavolje kandže
Jedna studija je pokazala da antiupalna supstanca harpagozid, koju sadrži đavolja kandža, pokazuje istu djelotvornost kao i sintetički lijek Vioxx. (Ovaj je lijek bio popularan prije nego što je povučen s tržišta zbog mnogih smrtnih slučajeva.)
U četveronedeljnoj studiji, jedna grupa je uzimala 480 mg đavolje kandže dva puta dnevno, a druga grupa placebo. U prvoj grupi, bolovi u krstima i vratu te napetost u mišićima bili su značajno smanjeni.
U drugoj studiji jednakog trajanja 197 ljudi s jakim bolom u donjem dijelu leđa pilo je između 50 i 100 mg harpagozida dnevno, dok je druga grupa uzimala placebo. Osobe koje su uzimale harpagozid osjetile su znatno smanjenje bolova.
Način uzimanja
Za bolove i upale đavolja kandža primjenjuje se u obliku kapsula. Dnevna doza bi trebalo da iznosi barem 50 mg harpagozida.
Kod loše probave ili gubitka apetita uzima se čaj ili ekstrakt đavolje kandže. Đavolju kandžu ne smiju konzumirati trudnice, dojilje i osobe sa čirom na želucu.
Priprema čaja: Pustite kašičicu suvog korena da ključa 20 minuta u četiri dcl vode. Potom pustite da se ohladi i procijedite. Pijte 2-3 šoljice čaja dnevno.
Dodatno, možete koristiti gel s đavoljom kandžom za spoljnu upotrebu. Preparati đavolje kandže dostupni su u drogerijama i apotekama.
(Izvor:b92.net)