Skupu je prisustvovalo 449 delegata, a održao se uprkos tome što su LDP i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini zatražili od državnih organa zabranu održavanja Kongresa SRS-a u Hrtkovcima.
Prošle godine, miting radikala u Hrtkovcima je zabranio MUP.
Šešelj se na kongresu osvrnuo na zahtjeve za zabranu održavanja Kongresa, rekavši da on u tom mjestu nije počinio zločin i da će to dokazati.
"Nijedan Hrvat nije deportovan. Nisam počinio zločin i dokazaću to. Svi Hrvati koji su otišli iz Hrtkovaca zamijenili su imovinu i to nije deportacija, a posebno nije ratni zločin", ustvrdio je Šešelj kojeg je Haški sud proglasio krivim za progon vojvođanskih Hrvata, između ostalog i zbog držanja huškačkih govora.
On je ponovio da nije počinio nijedno krivično djelo, navodeći da su Hrtkovci mjesto "radikalske slave, poštenja i istinoljubivosti".
Šešelj se požalio partijskim drugovima da su radikali žrtve medijske blokade u Srbiji, te da imaju sužen medijski prostor za promociju svoje politike. Rekao je ga je uspio da je probije na TV Pink i Hepi televiziji.
"Nadam se da ću se izboriti da i moji saradnici dobiju takvu šansu", rekao je Šešelj.
On je naveo da se osjeća da "nijesu uzalud Amerikanci i Britanci izdvojili silne milione da preobrnu javno mnjenje u Srbiji, da potisnu ruski uticaj i narodu omile NATO, koji nam je ubijao djecu prije 20 godina".
Rekao je da su radikali protiv vlasti SNS i da kritikuju tamo gdje oni to zaslužuju, a da ne mogu biti protiv kada vlast povlači ispravne poteze oslanjajući se na Rusiju i Kinu.
Napomenuo je i da radikali ne mogu sa izdajnicima, prozapadnim strankama.
"Smatramo da treba natjerati vlast da uđe u razgovor sa opozicijom, ali u parlamentu. Mi smo spremni za taj dijalog i smatramo da se mora voditi rasprava o poslovniku i izbornim uslovimna", rekao je Šešelj.
On je rekao i da su spremni za dijalog sa opozicijom, ali u parlamentu. Najavio je da će radikali u Skupštini podržati izmjene krivičnog zakonika koje podrazumijevaju doživotnu kaznu za ubice djece i trudnica, ali da će tražiti novu odredbu koja bi se odnosila na to da ko god kaže da je počinjen genocid u Srebrenici bude kažnjen doživotnom robijom.
"Nismo zataškavali zločin, ali ne damo da se preuveličava i da se baca ljaga na srpski narod", rekao je Šešelj.
On je dodao da se SRS zalaže za što dublje odnose s Kinom i Rusijom. Na kongresu je izabrano i kompletno rukovodstvo stranke, predsjednik, zamjenik, četiri potpredsjednika, generalni sekretar i članovi Centralne otadžbinske uprave.
On je rekao da se u Hrtkovcima danas živi mirno, da su mještani tog sela "Srbi pravoslavci i Srbi katolici, a ima i onih koji se izjašnjavaju kao Hrvati".
Ilustrirajući miran suživot u Hrtkovcima, Šešelj je utvrdio da su "čak i neki Hrvati došli da pomognu da se podigne šator" pod kojim su danas okupilo više od 400 delegata SRS-a iz cijele Srbije.
Vođa radikala rekao je da stranka kojoj je na čelu kritikuje vlast tamo gdje ona to zaslužuje ili kad je neodlučna, zamjerivši što službeni Beograd ne priznaje anketirani Krim kao dio Rusije te dvije oblasti u Ukrajini - Donjeck i Lugansk.
B92
Komentari