Barjaktarević ističe da bi se otvaranjem graničnog prelaza Čakor unaprijedilasaobraćajna povezanost dvije zemlje, ojačala privredna saradnja i olakšalo putovanje državljana Crne Gore i Kosova, ali i mnogobrojnih turista naročito u toku turističke sezone.
Takođe, u razgovorima sa kosovskim zvaničnicima jasno je iskazana spremnost Kosova za otvaranjem ovog graničnog prelaza.
„Saobraćajna povezanost je jedan od osnovnih infrastrukturnih preduslova za turističku i privrednu valorizaciju nekog područja. Bez dobrih puteva i najveće privredne i turističke vrijednosti ostaju neiskorišćene. Opština Plav, uprkos dobrom geografskom položaju prema kojem se graniči sa dvije države i više crnogorskih opština, ima neadekvatnu saobraćajnu povezanost“, istakao je Bajraktarević u dopisu.
U dopisu se, između ostalog, navodi da od Plava do Peći navedenim putem ima pedesetak kilometara, a putem preko Rožaja odnosno „Kule“, Peć i Plav su udaljeni 150 kilometara. Stoga, građani plavske regije sa nestrpljenjem očekuju otvaranje putnog pravca poslije 20 godina, posebno imajući u vidu značaj ove saobraćajne veze za dalji razvoj turističko-ekonomskih potencijala ovoga kraja, kao i tradicionalnu upućenost našeg stanovništva ka tom prelazu.
„Povezanost sa Albanijom je unaprijeđenja izgradnjom puta Gusinje – Albanija – Podgorica i otvaranjem graničnog prelaza Grnčar, dok je povezanost sa Kosovom moguće unaprijediti stavljanjem u punu funkciju puta Murino - Čakor - Peć. Navedeni putni pravac je prije nekoliko godina rekonstruisan od strane Direkcije za saobraćaj i ovim putem Vam se obraćamo sa zahtjevom da u narednom periodu preduzmete neophodne aktivnosti u cilju otvaranja graničnog prelaza na Čakoru“, navedeno je u dopisu.
Komentari