Nakon dugog dana posta mudro je iftariti se lakim i zdravim jelom koje bi bilo dobro započeti hurmama. Hurme sadrže visok procenat jednostavnih šećera koji se lahko i brzo apsorbiuju u organizmu dajući mu tako trenutni energetski podsticaj i vraćajući normalan nivo šećera u krvi nakon dugog dana posta. One takođe obezbjeđuju energiju neophodnu za probavu, asimilaciju i apsorpciju, pa tako preveniraju tromost koja se često osjeća nakon iftara.
Ovaj običaj još uvijek se praktikuje u brojnim arapskim zemljama, u kojima muslimani, nakon nastupanja akšama, a prije klanjanja akšam-namaza, prekidaju post hurmama potopljenim u mlijeko. Ova kombinacija datula i mlijeka veoma je zdrava. Datule su bogate vitaminima A i B, pored magnezijuma, kalijuma i fosfora. Osim jednostavnih, lahko probavljivih šećera, one sadrže i vlakna, što olakšava zatvor (konstipaciju), pomaže u smanjenju nivoa holesterola u krvi, djeluje protiv raka debelog crijeva i brzo daje osjećaj sitosti.
Mlijeko je bogato proteinima, kalcijumom, vitaminom B2 i vitaminima otopivim u mastima. Visok glikemijski indeks datula redukuje se mlijekom. Masna priroda mlijeka usporava apsorpciju šećera iz datula i tako prevenira iznenadni rast inzulina.
Radio Sarajevo donosi nekoliko savjeta u vezi iftara:
1. Započnite iftar tanjirom supe, po mogućnosti domaće, bez masnoće, a ako planirate jesti meso tokom obroka, onda nemojte dodavati meso u supu. Nekoliko prijedloga u tom pogledu.
Biljne supe veoma su hranjive, bogate vitaminima, vlaknima i fitonutrijentima. Može se dodati bilo koja biljka koju volimo. Takođe se može napraviti gustom, tako da bude kašasta ili je ostaviti prirodno rijetkom.
Supe od leće ili graška (kao što je harira -marokanska tradicionalna supa) bogate su proteinima, mineralima, vitaminima i vlaknima. One su, takođe, veoma site, pa, ako pazite na tjelesnu masu, predstavljaju dobru zamjenu za veću količinu hrane koju biste inače konzumirali.
Supe od pečuraka takođe su dobar izbor; one su zdrave, hranjive i, povrh svega, izvrsnog ukusa.
Supu od paradajza visok nivo antikancerogenog fitonutrijenta likopena čini izuzetno hranjivim jelom.
2. Jedite puno svježe salate, to je i zdravo i sito, ali izbjegavajte već pripremljene prelive. Možete sebi napraviti vlastiti preliv od maslinovog ulja, jabukovog sirćeta, timijana, bosiljka i origana. Stavite puno zelenog lišća u svoju salatu; što je tamnija zelena boja, to sadrži više hranjivih sastojaka. Zeleni listovi sadrže vitamin C, folnu kiselinu (esencijalni B vitamin), beta-karotene i puno vlakana koji pomažu debelom crijevu u detoksifikaciji i procesu čišćenja.
3. Izbjegavajte masnu i prženu hranu, koliko god je to moguće. Prženje hrane stvara neprirodne masti koje se nazivaju transmasne kiseline za koje je utvrđeno da izazivaju brojne poremećaje u radu srca i krvotoka. Isto tako, prženje ugljenih hidrata na visokim temperaturama stvara toksični nusprodukt acrolin, za kojeg se vjeruje da ima kancerogeni učinak. Povrh svega, tu je i prosta činjenica: masti vas čine debelim.
4.Nemojte jesti puno mesa. Većina uzima više nego dovoljno proteina u svojim obrocima, jer ih ima – kako smo naveli u prethodnim poglavljima – u mesu, jajima, mlijeku i grahu. Konzumiranje previše mesa, najbogatijeg izvora proteina, rezultira pojavom simptoma gihta u zglobovima. Pored toga, meso sadrži i značajne količine masti i holesterola.
5. Pokušajte zamijeniti nekalorične deserte svježim ili sušenim voćem. Postoji zdrav tradicionalni egipatski dezert koji se pravi tako da se stave osušeni plodovi (marelice, šljive, smokve i grožđice) u malo vode, tek toliko da ih prekrije, i ostave tako 8-12 sati, nakon čega se na vrh stave cijeli orasi i desert se servira.
6. Pijte puno tečnosti: svježe sokove bez šećera, biljne čajeve, mlijeko. Međutim, ovo ne zadovoljava u potpunosti tjelesne potrebe za vodom. Pijte vodu što više možete, najmanje 1,5 litar svake noći.
Ne treba spavati poslije iftara, treba biti aktivan i makar prošetati nekoliko minuta, kako bismo pomogli organizmu da probavi hranu. Treba imati na umu da, ako se redovno posti (bez prejedanja), mogu se osjetiti neki prirodni simptomi detoksifikacije, jer se toksini polako izbacuju iz tijela, posebno u prvih nekoliko dana. Ovi simptomi mogu biti umor, glavobolja ili pak zadah iz usta. Ipak, ne trebate brinuti, ovo su prirodni simptomi koji će ubrzo proći (sve dok se uzima dovoljna količina tečnosti).
Izvor: Radio Sarajevo
Komentari