Lenka Udovički u Beogradu: Ko su savremeni Hitleri
Cabaret Brecht

“Cabaret Brecht - Zadrživi uspon Artura Uija”

Lenka Udovički u Beogradu: Ko su savremeni Hitleri

Volim beogradsku publiku - kaže Lenka Udovički, reditelj predstave “Cabaret Brecht - Zadrživi uspon Artura Uija” Teatra Ulisis (Brioni, Hrvatska) koja gostuje večeras na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

Predstava u Beograd dolazi sa Međunarodnog pozorišnog festivala u Rijeci gdje je dobila tri nagrade (dvije glumačke i za scenografiju/svijetlo), a Lenka Udovički napominje:

- Beogradska publika duboko razumije pozorište, zdušno reaguje, poznaje teatar... Takvo iskustvo među mnogima imao je i Teatar Ulisis prilikom ranijih gostovanja koja su uvijek budila interesovanje. Ovoga puta mi je posebno drago jer u predstavi igraju vrsni glumci mlađe generacije u Hrvatskoj koji svakako zavrjeđuju pažnju beogradske publike a među kojima ima i onih kojima je ovo debi u Beogradu.

Predstavu je, kaže, radila s posebnim pijetetom.

- Breht je radnju komada smjestio u dvadesete godine prošlog vijeka, a pisao ga je 1941. To je zapravo alegorija o usponu Hitlera. Težište je zapravo na sprezi krupnog kapitala i kriminala, gansterkskih metoda koje su zapravo dovele Hitlera na vlast, fašizam i sve on čime je to rezultiralo. Iako je danas Hitler simbol poraženih snaga u maju 1945, ideologija koja ga je izbacila na vrh je metastazirala i potpuno kreira vrijeme u kome živimo. Kad danas posmatramo Hitlera i njegovo doba, stvari su nam relativno jasne, a sopstvenu situaciju daleko teže sagledavamo. Forma je sofisticiranije upakovano potrošačko društvo, gdje nam se nameću i serviraju potrebe i ono šta želimo, a šačica njih ubira ogromno bogatstvo. Opet je tzv. mali čovjek taj koji strada i plaća ceh.

Pretstava je prožeta songovima, zaodjenuta u kabaretsku formu jer se, napominje Lenka Udovički, drugačije teško mogao podnijeti stepen aktuelnosti.

- Svaka scena ove satirične alegorije parafraza je stvarnog istorijskog događaja ključnog za Hitlerov uspon u godinama koje su prethodile Drugom svjetskom ratu i u - za Brehta tipičnom pristupu društvu kao nečemu što se može i mora mijenjati - otvara mogućnost jednog drugačijeg sagledavanja poznatih događaja - kao niz propuštenih mogućnosti da se nadiruću opasnost spriječi - kaže Lenka Udovički.

Predstava je praćena i opaskama da je vrsna kombinacija mjuzikla, opere i drame koja “kroz poetiku nijemog filma stvara groteskni brehtijanski svijet dvadesetih godina prošlog stoljeća, a završava u današnjem vremenu”.

(Izvor:Blic)