Jedan od problema koji im se na sesijama često ponavljala jeste nedostatak svijesti da je za seks podjednako potrebna i fizička i psihička spremnost.
Loše raspoloženje, visok nivo stresa, pa čak i dijeta mogu imati negativne posljedice po uživanje u krevetu.
Na primjer, erektilna disfunkcija je mnogo češća kod mlađih muškaraca nego što se vjeruje, a razlozi za to su gotovo uvijek psihološke prirode. Ako je muškarac nervozan ili previše uzbuđen, naročito u slučaju kad nema previše seksualnog iskustva, kombinacija nervoze i uzbuđenja dovodi do seksualne disfunkcije. Da bi se ovo izbjeglo treba se opustiti sa partnerkom i bolje je upoznati, dati sebi više vremena prije samog seksualnog čina i sigurno neće biti nervoze, piše klix.ba.
Drugi terapeut kaže kako zadovoljavajući odnos u spavaćoj sobi počinje izvan spavaće sobe. Posebno je važno komunicirati s partnerkom. Morate da naučite njen “ljubavni jezik” i to će sigurno spasiti vaš odnos. Dobra, zdrava i otvorena komunikacija može da dovede do zadovoljavajućeg seksualnog odnosa.
Jedan seksualni terapeut kazao je i da je jedan od problema i seksualna trauma - ona pogađa muškarce i žene na nekoliko načina. Kada imate traumu, vaše tijelo radi sve da bi vas zaštitilo. Morate razmisliti o tome kako trauma utiče na vas i kako da misli usmjerite na svoju partnerku. To je prvi korak u poboljšanju seksualnih odnosa.
Još jedan problem je neusklađenost polnih nagona. To se dešava kod većine parova. Terapeuti savjetuju da se zapitate da li zaista uživate u seksu. Ako je vaš odgovor “ne”, razmislite zbog čega je to tako. U mnogim slučajevima shvatićete da možda uopšte u tom momentu nijeste željeli seks. I ovo se podjednako dešava i muškarcima i ženama.
Komentari