Ovo ukusno bobičasto voće ima jaka antioksidativna svojstva. To znači da smanjuje djelovanje slobodnih radikala i tako štiti od raka debelog crijeva, dojke, materice, jednjaka i prostate.
Fitonutrijenti u malini sprječavaju širenje ćelija raka, tako što ih podstiču na apoptozu, odnosno samouništenje.
Dvesta grama ovog voća na dan sadrži preporučene količine vitamina C. Obiluje i vlaknima, folnom kisjelinom, vitaminom K, E5, manganom, magnezijumom, bakrom, kalijumom i omega 3 masnim kisjelinama.
Oni čija je ishrana bogata malinom imaju manji rizik da se ugoje i razbole od dijabetesa. Ketoni u ovim crvenim plodovima zaslužni su za kontrolu glukoze u krvi. Oni podstiču metabolizam masti i smanjuju masne naslage.
Unosom maline aktivira se hormon adiponektin, od čijeg nedostatka pate ljudi s dijabetesom tipa 2. Adiponektin vraća ravnotežu u krvi, smanjuje rizik od srčanog udara i drugih bolesti koje prate dijabetes tipa 2.
Prednost ishrane malinom je i u tome što kožu čini otpornijom na štetne zrake sunca. U tu svrhu korisno je i ulje od maline koje odlično štiti kožu, jer sadrži visok nivo omega 3 i omega 6 esencijalnih masnih kisjelina i vitamina E. Procjenjuje se da je zaštitni faktor ovog ulja između 30 i 50.
Osim za zaštitu od sunca, ulje maline je dobro i za njegu kože. Naročito za smanjivanje bora, strija, ekcema, dermatitisa i uopšte svih upalnih stanja kože.
Nije ljekovit samo plod, već i list maline. Čaj od lista ove biljke pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscetka iz vagine. Primijenjen nakon porođaja ubrzava oporavak materice i podstiče stvaranje mlijeka. Ovaj čaj može da se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprječavanje proliva i kod očnih oboljenja. Priprema čaja: kašičicu lista maline prelijte šoljom vruće vode. Procijedite nakon 10 minuta i pijte toplo, dvije do tri šolje na dan.
Novosti
Komentari