Kontrolišite bijes
Ilustracija

Može vas koštati života

Kontrolišite bijes

Nakon izliva bijesa raste rizik od pojave srčanog udara, pokazalo je američko istraživanje po kojem najveća opasnost slijedi u roku od dva sata od napada ljutnje.

Istraživanje je obuhvatilo hiljade osoba koje su preživjele srčani udar i utvrđeno je da su osobe koje su izražavale bijes u godini uoči srčanog udara imale više nego dvostruko veći rizik od srčanog udara.

"Postoji privremeno viši rizik od srčanog udara nakon izliva bijesa", kaže vođa istraživanja Elizabet Mostofski s medicinskog fakulteta na Harvardu u Bostonu.

Što je intenzivniji bijes koji se manifestuje bacanjem predmeta oko sebe i pretnjama drugima to je veći rizik, utvrdili su naučnici, prema radu objavljenom u časopisu The American Journal of Cardiology.

Najintenzivniji izlivi bili su povezani s više nego četverostruko većim rizikom, dok su blaži izlivi ljutnje bili povezani s manje nego dvostrukim rizikom. "Veza je snažnija što je intenzitet besa jači", kazala je Mostofski.

Studija se bazira i na podacima koji su prikupljani u okviru istraživanja uzroka srčanih udara kod 3.886 pacijenata koji su između 1989. i 1996. pretrpjeli srčani udar. Ukupno 1.484 pacijenta su rekla kako su imala napad bijesa u prethodnoj godini, a od tog broja njih 110 imalo je izliv gnijeva u roku od 2 sata prije srčanog udara.

Ljutnja je emocija koja oslobađa epinefrin i norepinefrin, a ti hormoni povećavaju krvni pritisak, puls, sužavaju krvne sudove i čine bijela krvna zrnca "lepljivijima" što povećava rizik od krvnih ugrušaka, pa naučnici smatraju da bi to bio jedan od načina na koje izlivi bijesa mogu dovesti do infarkta.

"Suprotno uvreženom mišljenju da je najbolje izbaciti bijes iz sebe, taj postupak ipak ostavlja traga na vašem organizmu i nema ničega katarzičnog u tome", kaže Džejms O'Kefi iz bolnice St. Luk u Kanzas Sitju.

Naučnici su utvrdili i da su pacijenti na lijekovima iz grupe beta blokatora imali manji rizik od srčanog udara nakon izliva bijesa te sugerišu da bi taj lijek mogao da djeluje preventivno kod osoba sklonih izlivima bijesa.

(Izvor:smedia.rs)