“Kotorska URA se na lokalnom nivou zalagala za depolitizaciju, i da to nije bila samo mrtva riječ u programu ove partije, pokazali smo i na djelu sopstvenim primjerom. Od tri rukovodne funkcije koje smo prema koalicionom sporazumu dobili u svojoj koordinaciji, na čelu dvije su zaposleni ljudi koji sa našim partijskim opredjeljenjem nisu imali nikakve veze, već su primljeni kadrovi koji su između više kandidata imali najbolje reference za obavljanje odgovornih funkcija”, navodi Popović-Moškov.
Naglašavajući da je tako na čelu Sekretarijata za zaštitu kulturne baštine izabrana dipl. arhitektica sa sjajnim referencama bez obzira što je njeno političko opredjeljenje bilo čak suprotno tadašnjoj koalicionoj vlasti, a na čelo javne ustanove “Muzeji Kotor” prvo je primljen dipl.ekonomista, nestranačka ličnost, sa 30-godišnjim iskustvom u rukovođenju, a nakon njegovog penzionisanja, takođe je na konkursu izabrana nestranačka ličnost, sa zavidnim nivoom obrazovanja iz struke direktno povezane sa djelatnošću ove javne ustanove.
“Dušan Medin je diplomirani arheolog i master menadžer u kulturi i medijima, a trenutno završava i doktorske studije arheologije u Republici Sloveniji. Iako mlad, njegovom biografijom i objavljenim stručnim radovima i publikacijama bi se ponosile i mnogo starije kolege. Pri svemu tome ovaj mladi čovjek nije član nijedne političke partije”, ističe Popović-Moškov.
Ona je rekla da umjesto da zadrže ovakav stručan i mlad kadar i pri tome apsolutno nestranačke pripadnosti, DPS-ov Savjet javne ustanove “Muzeji Kotor” na sjednici održanoj 10. septembra smjenjuje ga nakon nepunih 10 mjeseci obavljanja direktorske funkcije, uz obrazloženja koja bi bila smiješna da nijesu tužna.
“A tužna su jer je ovakvim načinom “smjene”, poslata poruka svim drugim stručnim ljudima što ih čeka ukoliko nijesu kadar koji ima DPS-ovu člansku kartu. Ne mogu a da ne postavim i pitanje koliko ovakvi potezi DPS-a doprinose smanjenju odliva naših “mozgova” u inostranstvo i koliko su ovakvi potezi DPS-a ohrabrujući za naše mlade kadrove da ostanu u svojoj Crnoj Gori i doprinesu njenom razvitku na svim poljima?”, dodaje Moškov.
Navodeći da je URI Kotor odgovor poznat, a pitanje je upućeno ne bi li se neko iz vrha vladajućeg DPS-a napokon trgnuo i pokrenuo akciju sveobuhvatnog “resetovanja” matrice ponašanja, po kojoj ovaj politički subjekat djeluje već decenijama.
“URA je u svom malom djelokrugu nadležnosti koji su joj dati u kotorskoj lokalnoj upravi pokazala da je depolitizacija moguća, i napravila iskorak. Zamislimo samo što bi takvi potezi značili za crnogorsko društvo i državu uopšte, kada bi takve iskorake počele da prave i odgovorni u svim partijama koje imaju nadležnosti nad mnogo većim djelokrugom rada i odlučivanja, bez obzira da li se radi o državnom ili lokalnom nivou”, zaključuje Popović-Moškov.
Komentari