"Mi u sistemu imamo najmanje ljekara koji su mlađi od 30 godina, jer se ne zapošljavaju mladi kadrovi po završetku fakulteta", naglasila je direktorka LKS na panel diskusiji "Demografski trendovi i kadrovski potencijali Srbije".
Radosavljević je navela da će se uskoro osjetiti i nedostatak ljekara opšte prakse u domovima zdravlja.
"Stalno se govori o tome da 80 posto zdravstvene njege treba da pružaju domovi zdravlja. U domovima zdravlja radi oko 3.000 ljekara, što je oko 10 postro svih lekara i to je mjesto gdje će uskoro početi da se osjeća nedostatak kadrova", navela je Radosavljević.
Ona je objasnila da bi neko postao lekar opšte prakse mora da završi srednju školu, medicinski fakultet, da se zaposli, a za dobijanje iskusnog specijaliste potrebno je još desetak godina.
"Ljekar mora dvije obavezne godine da provede u opštoj praksi da bi dobio specijalizaciju, zatim specijalizacija traje četiri do šest godina i potrebno je još nekoliko godina rada da bi postao ljekar sa iskustvom", pojasnila je Radosavljević.
Ona je naglasila da se trenutno na tržištu rada nalazi više od 2.500 lekara i da se sve više njih opredjeljuje da ide u inostranstvo.
Interesovanje ljekara za odlazak na rad van granica Srbije prati i Lekaraska komora Srbije jer da bi neko otišao u inostranstvo mora da dobije setrtifikata o dobroj praksi, odnosno da je član komore da ima licencu, da nije osuđivan za teška djela protiv zdravlja ljudi.
"Mi smo samo od početka godine imali 552 takva zahteva za odlazak ljekara na rad u inostranstvo. Nemamo povratnu informaciju da li su svi otišli, ali ako nisu sigurno će i dalje pokušavati", navela je direktorka LKS.
Najviše žele da odu ljekari koji su nezaposleni, ali kako kaže, i ljekari opšte medicine, specijalisti i to kardiohirurzi, a najviše odlaze u Sloveniju, Njemačku.
Radosavljević je dodala da se već sada moraju preduzeti ozbiljni koraci kako bi se ovaj problem riješio, da se mora reformisati sistem specijalizacije, da se toliko ne čeka na specijalizaciju, mora se više raditi na zapošljavanju, kao i da se privatna praksa uvede u zdravstveni sistem.
(Izvor:Tanjug)