Međunarodni monetarni fond i Fiskalni savjet Srbije ocjenjuju da se ta zemlja nalazi u teškom stanju i pozivaju Vladu da što prije smanji i zamrzne plate i penzije.
Bilo bi, takođe, korisno da počnu razmišljati i o smanjenju viška zaposlenih i reformi penzionog sistema.
Tamni oblaci nadvili su se nad Vladom Srbije, barem kada je ekonomija u pitanju. Troši se više nego što se zaradi, a deficit je na rizično visokom nivou.
"Da su javne finansije u veoma lošoj situaciji kažu i kontrolori budžeta, Fiskalni savejt".
Ušteda 500 miliona eura
Pavle Petrović, predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije, kaže: "Sada je situacija u javnim finansijama takva da traži brz i značajan odgovor, a to znači rebalans budžeta što prije."
Hitne mjere štednje bi spriječile dalji rast deficita, a najviše uticaja imale bi na građane.
Mjerama koje je pripremilo Ministarstvo finansija, Srbija će uštedjeti 200 miliona eura, a u Fiskalnom savjetu kažu da je potrebno uštedjeti još 300 miliona.
"Značajnije uštede u 13, a naročito u 14, nemoguće su bez kontrole plata i penzija. Ostale mjere traže vrijeme."
Savjet navodi da će deficit do kraja godine biti znatno viši od predviđenog i da neće biti ispod 5,5 posto, a slična prognoza dolazi iz Međunarodnog monetarnog fonda.
MMF upozorava na to da će deficit do kraja godine iznositi 8 posto, a javni dug 65 posto, što državu dovodi na prag krize javnog duga.
Kontrola potrošnje neophodna je i u svim drugim oblastima. S obzirom na visok udio u ukupnim rashodima, usklađivanje plata i penzija treba da bude osnovni stub uvjerljive srednjoročne konsolidacije, smatraju u fondu.
Izjednačavanje i podizanje starosne granice za odlazak u penziju je, takođe, potrebno.
Ekonomisti smatraju da bi Srbija trebala provesti reformu penzionog sistema i riješiti pitanje viška zaposlenih. U suprotnom, kažu, svake godine bit će u istoj situaciji.
Pohvala od MMF-a
Ekonomista Miladin Kovačević smatra: "To je jedna duga tendencija koja akumulira rizike i dolazi do graničnih crta i sad je potreban taj ozbiljan poduhvat. Potrebna je i ozbiljna politička volja, potrebno je promijeniti težište politike sa dosadašnjih prioriteta na ovaj prioritet."
Vlada Srbije je jedinu pohvalu od MMF-a i Fiskalnog savjeta dobila zbog reformi poreskih zakona, jer će se njihovim sprovođenjem ostvariti značajne uštede u budžetu.
Ove reforme bit će na dnevnom redu u Parlamentu.
(Izvor:AlJazeera)