"Inspektori za bezbjednost hrane, samo tokom prošlog mjeseca, vratili su sa granice 21 tonu mesa i proizvoda od mesa iz zemalja u kojima je prisutna bolest afričke svinjske kuge", rekla je Daković za Novu M.
Iako nulti rizik po bezbjednost hrane ne postoji, Daković dodaje da je hrana na našem tržištu bezbjedna, te da su rijetki slučajevi koji predstavljaju izuzetak.
"Iako sva hrana koja ulazi u Crnu Goru podliježe nadzoru inspekcije, stoprocentna bezbjednost hrane ne postoji", navela je Daković.
Ističući da se sa granice najviše vraća voće i povrće zbog upotrebe pesticida, a nerijetko i meso, kao što je to bio slučaj prošlog mjeseca.
"U pitanju su svinjski proizvodi... do vraćanja je došlo iz razloga jer imamo naredbu koja je na snazi a koja propisuje zabranu uvoza i tranzita pošiljki iz zemalja u kojima je prisutna bolest afričke kuge svinja. U ovim konkeretnim slučajevima pošiljke su tranzitirale kroz područja koja su zaražena i inspektor je na bazi toga naredio vraćanje pošiljki, odnosno zabranu njihovog stavljanja na tržištu Crne Gore", pojašnjava Daković.
Iz Uprave za bezbjednost hrane kažu da je hrana životinjskog porijekla najviše pod lupom i nosi najveći rizik po bezbjednost.
Komentari