Na spisku lica iz Crne Gore za koja je policija BiH tražila provjere zbog veza sa Naserom Keljmendijem nalaze se pripadnik ANB-a Duško Golubović, bivši gradonačelnik Ulcinja Gzim Hajdinaga, i načelnik policije u Ulcinju Rudolf Elezović, potvrđeno je „Danu” u vrhu Federalne policije Bosne i Hercegovine. Osim za njih, bosanska policija je tražila provjere i za Ranka Ubovića, jednog od vlasnika kafića „Grand”, Muja Redžu, biznismena iz Ulcinja, Dauta Bejtovića, šefa katastra u Ulcinju, Lindona Camaja, Anesa Đulamerovića, Hasana Karamanagu, Noša Camaja, Sašu Kovalenka, Mehmeta Zenku, Zvonka Radovića, Ljubišu Golubovića, Tihomira Rakočevića, Fahrudina Nokića, Lora Nrekića, Besima Dacića, Predraga Klikovca, Dževdeta Čaprića i Luku Bulatovića.
Bosanska policija je od kolega iz Crne Gore tražila da provjeri veze pomenutih lica sa Naserom Keljmendijem, označenim kao jedan od najvećih narko-bosova u Evropi, koji je početkom maja uhapšen u Prištini.
Direktor Federalne policije BiH Dragan Lukač potvrdio je u izjavi za „Dan” da je potpisao spisak za 21 osobu iz Crne Gore čije provjere su tražene.
–Potpisao sam spisak na kojem se nalazi 21 lice iz Crne Gore za koja je tražena bezbjednosna provjera zbog veza sa Naserom Keljmendijem. Radi se o tajnoj istrazi i sada ne mogu iznositi detalje o tome – rekao je Lukač.
Lica za koja je policija BiH tražila bezbjednosnu provjeru bila su u dužem periodu u intenzivnoj komunikaciji sa Keljmendijem. Prema podacima kojim raspolaže Federalna policija, Duško Golubović, pripadnik Agencije za nacionalnu bezbjednost, imao je direktnu telefonsku komunikaciju sa Keljmendijem, što je utvrđeno iz telefonskih listinga koje posjeduju ANB i Federalna policija BiH.
Iz Federalne policije BiH potvrđeno je da su provjere za ta lica urađene i da će se tužilaštvo u narednom periodu izjasniti o tom predmetu.
– Dobili smo sve podatke koje smo tražili. Ti podaci su potvrdili naše sumnje da je značajan broj lica iz Crne Gore bio u komunikaciji sa Keljmendijem – saopšteno nam je iz policije BiH.
Federalna policija je došla do operativnih podataka da je kosovski narko-bos poslednjih godina imao intenzivne kontaktke sa osobama iz Crne Gore.
I u telefonskom listingu Nasera Keljmendija koji je „Dan” ekskluzivno objavio u novembru 2011. godine, navode se imena pojedinih poslanika u Skupštini Crne Gore, predstavnika ulcinjske lokalne uprave, visokih funkcionera Agencije za nacionalnu bezbjednost, šefova policije i katastra u tom gradu, kao i brojnih biznismena. Na više od 30 stranica zabilježeno je preko 1.000 poziva i preko 500 SMS-ova koje je Keljmendi uputio tim licima. Radi se o pozivima i porukama koji su upućivani u periodu od 2008. do 2010. godine.
Keljmendi je, između ostalih, imao komunikaciju i sa Damirom Mandićem, optuženim za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića, kao i sa poslanikom Demokratske unije Albanaca Mehmetom Zenkom i šefom ulcinjskog DPS-a Lorom Nrekićem. U tom dokumentu evidentirano je i 40 poziva sa službenih policijskih telefona.
Prema listingu prisluškivanih razgovora, Keljmendi je 26. aprila 2009. godine, u 12.42, pozvao broj koji je vlasništvo Enise Jevrić, a koji je u njegovom telefonu memorisan kao broj Damira Mandića, koji je bio upisan još i kao Damirko. Enisa Jevrić je supruga Mandićevog brata Almira. Razgovor je obavljen dva dana prije nego što je Mandić osuđen za ubistvo Jovanovića.
Interesantan je podatak da je Keljmendi imao telefonsku komunikaciju i sa šefom ulcinjske policije Rudolfom Elezovićem, i to u više navrata. Prema listingu, kosovski narko-bos je s njim razgovarao 5. novembra 2008, 22. maja i 18. juna 2009. godine. U Keljmendijevom telefonu Elezović je memorisan kao Dofi i Do El. Keljmendi je 5.11.2008. godine obavio tri telefonska razgovora sa funkcionerom ANB-a Duškom Golubovićem. Sa bivšim ulcinjskim gradonačelnikom Gzimom Hajdinagom imao telefonsku komunikaciju 18.6.2009. godine, a poslije toga više nijesu komunicirali preko telefona.
Kosovski narko-bos bio je u stalnoj komunikaciji i sa ljudima zaduženim za izdavanje građevinskih dozvola. Tako se, prema podacima iz telefonskog listinga, vidi da je razgovarao sa Dževdetom Čaprićem, direktorom Direkcije za nekretnine, a registrovan je i njegov telefonski razgovor sa Budimirom Čapunovićem. Sa njim je razgovarao 30.7. 2009. godine, kao i sa Halimom Kasnijem, glavnim pravnikom u katastru. Imao je komunikaciju i sa Dautom Bejtovićem, šefom ulcinjskog katastra, i to 14. aprila 2010. godine. Keljmendi je bio u kontaktu i sa lokalnim biznismenima, vlasnicima hotela i građevinskim preduzetnicima.D. ŽIVKOVIĆ
Istraga u toku
-Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ne dijeli sa javnošću podatke koje razmjenjuje sa drugim policijskim službama putem međunarodne policijske saradnje, s obzirom da je to standard u razmjeni operativnih policijskih informacija. Informacije koja se razmjenjuje putem Interpolovih sistema komunikacije služe isključivo za policijsku upotrebu, radi vođenja istraga u zemljama koje informacije traže. Stoga bi odavanje ovakvih vrsta informacija neovlašćenim licima značilo potencijalno ugrožavanje istrage, saopšteno je iz MUP-a.
Listing autentičan
I pored nastojanja nadležnih crnogorskih organa da dovedu u pitanje autentičnost telefonskog listinga Nasera Keljmendija, lica koja su pominjana u njemu potvrdila su da taj dokument nije falsifikovan.
Funkcioner Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Golubović tada je kazao da poznaje Nasera Keljmendija i da je s njim, kako je rekao, nije imao službenu komunikaciju, niti bilo kakve zajedničke poslove. Ni šef ulcinjske policije Rudolf Elezović nije poricao da se u poslednjih nekoliko godina nekoliko puta čuo sa Naserom Keljmendijem.
Spisak nije konačan
Iz policije BiH potvrđeno nam je da pomenut spisak nije konačan i da će biti proširen.
–Prvi dio istrage obuhvatio je 21 lice, ali to nije konačan broj, jer očekujemo da će istraga biti proširena na još neke osobe iz Crne Gore –kažu u policiji BiH.
(Izvor:Dan)