Riječ je o novoj tehnologiji koja funkcioniše kao marker koji ljekarima omogućava lakšu operaciju tumora i njegovih djelića koji inače ne bi mogli da se vide ni osjete.
Trenutna vjerovatnoća je visokih 25 odsto da će žene koje su bile na operaciji tumora dojke zbog djelića koje hirurzi nisu uspjeli da vide i odstrane, morati ponovo na operaciju dojke.
Međutim kod pacijenata koji su dobili "Magseed" implantat, samo šest odsto njih je išlo na drugu operaciju.
Tehnika bi trebalo da zamjeni onu koja je u upotrebi još od 1970. godine, a podrazumijeva ugradnju čelične žice koja se pričvrsti za tumor na početku operacije.
To je neprijatno i stresno za pacijenta jer se žica lako može otkačiti ili pomjeriti čak do nekoliko centimetara prije nego što operacija započne.
To znači da postoji velika vjerovatnoća da će tumorsko tkivo zaostati i da će biti potrebna još jedna operacija kako bi ga hirurzi u potpunosti odstranili.
Stručnjaci tvrde da se "Magseed" uopšte ne pomjera. Dr Džejms Harvi, hirurg iz "University Hospital of South Manchester NHS Foundation Trust" je među vodećim britanskim stručnjacima koji je sprovodio kliničko ispitivanje na 1000 žena da bi uporedio rezultate čelične žice i "Magseed" implantata.
"Žica može da bude neprijatno iskustvo za pacijente, a iz perspektive hirurga nije neuobičajeno da se ona pomjeri ili otkači. To znači da tokom godine imamo nekoliko operacija za koje se kasnije ispostavi da nismo izvadili kvržicu u uzorku koji smo odstranili, a to je užasno za pacijente. “Magseed” definitivno omogućava preciznost, a hirurg može da bude siguran da je na pravom mjestu. Sve je manje stresno za pacijenta, ali i za stručni tim koji operiše", objasnio je Dr Harvi.
Izvor: Daily Mail/N1
Komentari