Na temu veze između gojaznosti i ljutnje urađeno je nekoliko istraživanja. Nutricionista Huan Manuel Romero Vilja smatra da ljutnja može biti jedan od glavnih uzroka gojaznosti i to objašnjava vezu između emocija i hrane koju ljudi konzumiraju.
Činjenica je da se iza gojaznosti uvek nalaze psihičke promene i da se koriste kao jedan od načina za suzbijanje emotivnog bola.
Mnogima nije jasno kakve zaista veze ima ljutnja sa gojaznošću. U praktičnom smislu, kada se čovjek naljuti tijelo tada luči adrenalin i kortizol, hormone koji se oslobađaju kao odgovor na stres, a sa druge strane, povećavaju nivo šećera u krvi.
Ovi hormoni se obično proizvode tokom vježbanja, međutim, aktiviraju se i tokom ljutnje, a glukoza koju ćelije proizvode je neiskorišćava, pa se taloži kao masnoća u organizmu.
Huan je otkrio da mnogi njegovi pacijenti sa prekomernom težinom imaju i probleme sa kontrolom bijesa, što je dodatno dokazalo njegovu teoriju.
Naravno, ne isključuje se činjenica da prekomjerna težina može da bude i rezultat unutrašnjih uzroka poput metaboličkog sindroma i hormonalnog disbalansa, kao što je problem sa štitastom žlijezdom.
Ti uzroci mogu biti izazvani spoljnim uticajima, kao što su loše prehrambene navike ili nedostatak vežbanja i fizičke aktivnosti uopšte. Uz sve to, bes je samo još jedan element koji pogoršava trenutno stanje.
Negativne emocije poput ljutnje, tuge ili anksioznosti mogu u velikoj mjeri da utiču na način na koji jedemo i u mnogim slučajevima postaju uzrok gojaznosti. Te emocije se kanališu putem hrane koja postaje nesvjesna zaštita od loših emotivnih stanja.
Osvešćivanje svojih prehrambenih navika ključno je za smanjenje tjelesne težine, tako da možete otkriti koji su faktori koji dovode do prejedanja i konzumiranja nezdrave hrane.
Neki od savjeta mogu da budu da ipak razmislite da li zaista želite da jedete nezdravu hranu, prije nego što je automatski pojedete. Takođe, budite svjesni svojih emocija i probajte želju za hranom u slučaju ljutnje da zamijenite nekim korisnim hobijem.
Komentari